Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Nagroda Nobla. Fot. pl.wikipedia.org
Nagroda Nobla. Fot. pl.wikipedia.org
W poniedziałek poznamy laureata nagrody Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Wręczenie Ekonomicznego Nobla w poniedziałek odbędzie się po raz 50. w historii.
Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie, jakie można otrzymać w tej dziedzinie. W przeciwieństwie do nagród: pokojowej, z chemii, fizyki, fizjologii lub medycyny oraz literatury, Alfred Nobel nie ustanowił w swoim testamencie wyróżnienia z ekonomii. Jego fundatorem jest od 1969 roku Bank Szwecji. Stąd oficjalna nazwa brzmi - Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Pozostałe Noble są przyznawane od 1901 roku.

Zwycięzcy w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymują - podobnie jak uczeni z innych dziedzin - nagrodę z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

W ubiegłym roku laureatem ekonomicznego Nobla został Amerykanin Richard H. Thaler. Wyróżniono go za wkład w ekonomię behawioralną. Zajmuje się ona badaniem takich zjawisk, jak: ograniczenia naszej racjonalności, preferencje społeczne i problemy z samokontrolą, oraz tym, jak wpływają one na zachowania jednostek w gospodarce. Badania Thalera często są cytowane w publikacjach dotyczących marketingu. Jego spostrzeżenia pomagają rozpoznawać marketingowe sztuczki i ich unikać.

Do tej pory Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych przyznano 49. razy, honorując 79 laureatów.

Początkowo rywalizacja między naukowcami z Europy i Stanów Zjednoczonych była wyrównana, ale w ostatnich latach wyraźną przewagę uzyskali Amerykanie. Najwięcej wyróżnień przyznano w dziedzinie makroekonomii.

Wśród nagrodzonych osób nie ma Polaków, choć polski akcent pojawił się w 2007 roku. Uhonorowany został wtedy profesor Leonid Hurwicz (zmarł w 2008 roku), amerykański ekonomista polsko-żydowskiego pochodzenia, za prace nad teorią wdrażającą systemy matematyczne w procesy gospodarcze.

W gronie laureatów jest jedna kobieta - Amerykanka Elinor Ostrom (zmarła w 2012), wyróżniona w 2009 roku.
Relacja Karola Tokarczyka (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty