Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje w środę o wysokości stóp procentowych w Polsce, co wiąże się m.in. z ratą kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotówkach.
Obecnie stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego ustalona jest na poziomie 5,25 procent.

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej decydowali o podnoszeniu stóp procentowych podczas ośmiu ostatnich posiedzeń. Prezes NBP oraz przewodniczący Rady Adam Glapiński podczas majowej konferencji nie wykluczał, że kolejne waloryzacje poziomu stóp będą niezbędne, by obniżać skalę i dynamikę inflacji.

Pakiet wsparcia dla kredytobiorców przygotowała Rada Ministrów. Nad nowelizacją przepisów pracuje Sejm.

Propozycje rządzących zakładają wprowadzenie bezpłatnych wakacji kredytowych, dofinansowanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i wprowadzenie zamiennika dla wskaźnika WIBOR. Wakacje kredytowe mają przysługiwać w wymiarze dwóch miesięcy na kwartał w tym roku oraz po jednym dowolnym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku. Nie będą mogli z nich skorzystać kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy w celach inwestycyjnych, na przykład na wynajem, oraz do prowadzenia działalności gospodarczej.

Drugim rozwiązaniem ma być dofinansowanie przez banki obecnie działającego Funduszu Wsparcia Kredytobiorców kwotą 1 miliarda 400 milionów złotych. Nowością ma być możliwość złożenia wniosku o udzielenie pomocy przez bankowość elektroniczną bez wychodzenia z domu. Wsparcie z funduszu polegać ma na dopłacie do rat kredytu przez maksymalnie 36 miesięcy, a następnie zwrocie pożyczonej kwoty bez odsetek i rozłożeniu na raty, część może zostać warunkowo umorzona.

Pakiet wsparcia umożliwić ma też zamianę WIBOR-u, na którym oparta jest większość udzielonych w Polsce kredytów hipotecznych zmiennoprocentowych, na inny wskaźnik referencyjny, na przykład stawkę POLONIA. Rząd chce, aby nowy wskaźnik zaczął obowiązywać od przyszłego roku, natomiast pozostałe rozwiązania - od następnego miesiąca.
Relacja Michała Fedusio (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty