Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Co do tego, że te algi są, wątpliwości nie mamy - powiedziała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa. źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/wiadomosci
Co do tego, że te algi są, wątpliwości nie mamy - powiedziała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa. źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/wiadomosci
W Odrze wykryto złote algi - ich zakwit mógł doprowadzić do śnięcia ryb. Obecność tych mikroorganizmów w próbkach wody z Odry potwierdził Instytutu Rybactwa Śródlądowego.
Złote algi, jak podaje ministerstwo, to rzadki gatunek, ich zakwit mogą spowodować pojawienie się toksyn, które zabijają ryby i małże. Nie są one jednak szkodliwe dla człowieka. Eksperci prowadzą teraz dalsze badania.

- Będziemy prowadzić badania ryb w kierunku obecności tych toksyn. Co do tego, że te algi są, wątpliwości nie mamy - powiedziała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa.

Trwają też badania w sprawie tego, co mogło doprowadzić do tak intensywnego zakwitu złotych alg.

- Na pewno susza, niski poziom wody i uwarunkowania meteorologiczne to czynniki, które wpłynęły na tę sytuację. Szukamy jeszcze dodatkowych czynników, wykluczamy jednak jakiekolwiek nielegalne zrzuty czy awarie - dodała minister.

Anna Moskwa podkreśliła, że informacje o tym że woda w Odrze została skażona rtęcią, pozostają nieprawdziwe.

- Rzeczywiście, Niemcy stwierdzili obecność rtęci po swojej stronie, ale nie w Odrze granicznej, tylko w starorzeczu, w zbiorniku niepowiązanym, gdzie w osadach dennych w sposób naturalny występuje rtęć. Żadne badania wody ani ryb w Polsce nie potwierdziły jakiegokolwiek związku rtęci ze śnięciem ryb - zaznaczyła.

Szefowa resortu klimatu i środowiska dodała, że trwają prace nad planem przywrócenia zasobów w Odrze.

- Każdy susza, każda przyducha jest kryzysem, z którym rzeka później sobie radzi. Powołaliśmy też zespół który przygotowuje plan odtwarzania zasobów. Plan będziemy wdrażali sukcesywnie, zaraz po zakończeniu usuwania śniętych ryb - przekazała.

W lipcu Inspektorat Ochrony Środowiska otrzymał informacje o dużej liczbie śniętych ryb w Odrze. Eksperci zaczęli badać próbki wody. W ostatnim czasie problem się nasilił - Państwowa Straż Pożarna poinformowała na początku tygodnia, że strażacy od piątku wyłowili z Odry około 80 ton śniętych ryb.
Relacja Karola Surówki (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty