Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
W Wilnie odbędzie się w niedzielę Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Będzie też można uczcić pamięć żołnierzy antykomunistycznego podziemia biorąc udział w marszu nordic walking.
To będzie bieg na dystansach 1963 metrów, pięciu oraz dziesięciu kilometrów. Ponadto, jak zapowiada w rozmowie z Polskim Radiem jedna z organizatorek biegu, Magdalena Bartoszewicz z Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej, na uczestników czekają dodatkowe atrakcje.

- Wojsko Litewskie przygotowało wystawę. Jedna z grup rekonstrukcyjnych zorganizuje też zabawę w postaci ścięcia brzózek szabelką, po to, aby mężczyźni mogli sprawdzić czy za jednym zamachem są w stanie ściąć drzewko - mówi Magdalena Bartoszewicz. Jak podkreśla organizatorka, będzie to nawiązanie do uzbrojenia, jakim dysponowali żołnierze przed wojną.

Nowością tegorocznej, wileńskiej edycji Biegu "Tropem Wilczym" będzie marsz nordic walking na dystansie pięciu kilometrów.

Patronem biegu w Wilnie jest Sergiusz Kościałkowski, który był ostatnim wileńskim Żołnierzem Niezłomnym, pochowanym na cmentarzu na Rossie. Bieg odbędzie się w parku na Zakrecie.

Organizatorami wileńskiego biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych są: Wileńska Młodzież Patriotyczna oraz polska ambasada na Litwie.
Relacja Kamila Zalewskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty