Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / skeeze (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / skeeze (CC0 domena publiczna)
Polscy strażacy pomagający od wczorajszego wieczoru w gaszeniu pożarów we Francji, ponownie ruszyli do akcji.
Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski powiedział, że po odprawie porannej druhowie otrzymali przydział na odcinku, gdzie będą wykonywali zabezpieczenia przeciwpożarowe, czyli przelewanie i wycinkę. Drugim zadaniem strażaków jest dogaszanie pożaru na odcinku około 6 kilometrów. Te działania były już prowadzone w nocy. "Strażacy będą pracowali cały czas, rotacyjnie, przez 24 godziny. Podzieleni są na dwie grupy, czyli jedna pracuje w terenie, a druga odpoczywa przez około 8-10 godzin" - mówił Karol Kierzkowski.

Wczoraj wieczorem dowództwo polskiego modułu gaśniczego spotkało się z przedstawicielami Komisji Europejskiej i lokalnych władz celem utworzenia bazy operacji.

Niestety, jak poinformowały lokalne władze departamentu Aveyron na południu Francji, pożar ponownie wybuchł, powodując ewakuację kolejnego tysiąca osób. Spłonęło łącznie 1260 hektarów. Ogień w tym rejonie jest gaszony od poniedziałku, w sobotę wieczorem poinformowano, że pożar jest pod kontrolą. Potem jednak ponownie przybrał na sile.

Do tej pory z powodu pożarów we Francji ewakuowano około 3 tysięcy ludzi, niektórzy już wrócili do swoich domów. We wschodniej Francji wprowadzono zakaz wstępu do lasów na terenach przy granicy z Niemcami, a by zminimalizować ryzyko powstania kolejnych ognisk.

Na południowym zachodzie, koło Bordeaux, pod kontrolą jest już pożar, który wybuchł we wtorek. Pomocne były opady deszczu.

W gaszeniu pożarów we Francji pomagają strażacy z Polski, Niemiec, Austrii i Rumunii - ogółem jest ich 361.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty