Agata Rokicka otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Artystycznych Form Radiowych Grand PIK 2013 w Bydgoszczy za reportaż "Gen pamięci".
- To wyróżnienie jest dla mnie wielkim zaskoczeniem, bo konkurencja była duża. A wśród propozycji wspólnie słuchowiska i reportaże - powiedziała Agata Rokicka.
Agata rozmawiała m.in. z Bożenną Winiaszkiewicz, córką podpułkownika Władysława Minakowskiego, lotnika i bohatera wojennego, który walczył w Dywizjonie 304 w Anglii.
Zajmował się też fotografią lotniczą. W 1948 roku wrócił do Polski, 4 lata później aresztowany i skazany na śmierć za udział w tzw. spisku wojskowym. Wyrok wykonano, a podpułkownika zrehabilitowano w 1956 roku.
Córka bohatera reportażu, która mieszka w Drawsku Pomorskim, do dziś nie wie, gdzie jest pochowany jej ojciec. Nie mogła zamknąć tej karty historii. Teraz wierzy, że powstała w ubiegłym roku Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów pomoże odnaleźć miejsce pochówku. To instytucja powstała w Szczecinie z inicjatywy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Instytutu Pamięci Narodowej. W sierpniu oficjalnie potwierdzono m.in. identyfikacje ciał ofiar komunistycznego reżimu, które spoczywały na warszawskich Powązkach, a wśród nich był dowódca oddziałów partyzanckich Wileńskiego Okręgu Armii Krajowej - Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka".
Reportaż zrealizował Wawrzyniec Szwaja.
W konkursie wzięło udział prawie 30 autorów z Polski, Rosji, USA i Czech. Główną nagrodę otrzymał Dmitry Nikolaev z Radia Rosija za utwór "Jałtańska Gra". Zwycięzca współpracował również w 2011 roku z Radiem Szczecin przy powstawaniu słuchowiska "Pętla" w reżyserii Krzysztofa Czeczota. Rosjanin tworzył wtedy część, którą nagrywano z rosyjskimi aktorami.
To nie pierwszy sukces Agaty Rokickiej. Była też wybierana najlepszym szczecińskim Dziennikarzem Roku 2011. W Radiu Szczecin pracuje od 24 lat. Na antenie można jej posłuchać w "Trochę kultury" w niedzielę o 14, "Machinie czasu" w niedzielę o 20. Współtworzy również powstałe w naszej rozgłośni "Studio reportażu".
Posłuchaj reportażu Agaty Rokickiej "Gen pamięci".