Potrzebne są zmiany - odbudowanie roli szkół zawodowych i liceów - tak o przyszłości systemu szkolnictwa w Polsce mówił w "Rozmowach pod krawatem" nowy wiceminister edukacji narodowej ze Szczecina. Maciej Kopeć zwracał uwagę, że ewentualna reforma to jednak kwestia czasu i rozmów z ekspertami.
Maciej Kopeć, były kurator oświaty i cały czas nauczyciel historii w liceum, pytany o to jakie jeszcze będą zmiany w oświacie, tłumaczył, że na konkrety jest jeszcze za wcześnie, szczegółowe rozwiązania przygotują zespoły ekspertów, natomiast obecny system i obowiązująca podstawa programowa wymaga reformy.
- To co wprowadzono wcześniej jest w dużym stopniu nierealne. Wszyscy, którzy pracują w liceach to widzą. Potrzebna jest zmiana struktury tak, żeby liceum nie było tylko kursem przygotowującym z kilku przedmiotów do matury. To musi zacząć się od szkoły podstawowej i łączyć się ze zmianą programową. I oczywiście to wymaga dyskusji - mówił Kopeć.
Jego zdaniem, przyjęta właśnie ustawa w sprawie zwolnienia z obowiązku szkolnego sześciolatków nie spowoduje bałaganu w szkołach i przedszkolach. - Wcześniej też była taka sytuacja, w której nie wiadomo było, ilu rodziców pośle swoje dzieci do szkoły wcześniej, i nie było argumentów o tym, że samorządy prowadzące szkoły mogą mieć z tym problem - stwierdził w naszym studiu nowy wiceminister edukacji narodowej.
Posłuchaj "Rozmowy pod krawatem".