Izba Pamięci poświęcona Żołnierzom Niezłomnym powstanie w budynku Aresztu Śledczego w Szczecinie. Będzie mieścić się w celi straceń, która znajduje się w piwnicach jednego z budynków. To w niej byli funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa mordowali działaczy antykomunistycznego podziemia.
- Ona jest w 95 procentach taka jak była. Ale nie ma czerwonych plam i trociny nie są zaplamione. To znaczy, że nikogo teraz nie rozstrzelano - mówi Staszkiewicz.
W celi jest już tablica poświęcona zamordowanym. Wkrótce gotowy będzie też wykaz straceńców oraz tablice edukacyjne przygotowywane przez Instytut Pamięci Narodowej.
Jak wyjaśnia rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Szczecinie, major Sebastian Matuszczak, izba pamięci w areszcie śledczym będzie otwarta dla uczniów i osadzonych.
- Przede wszystkim ma to być izba służąca edukacji młodzieży. W porozumieniu z IPN-em chcemy opracować program edukacyjny, który będzie wykorzystywany w ramach swoistego rodzaju lekcji historii. Będzie również opracowany program resocjalizacji skierowany do osadzonych przebywających w areszcie śledczym, by zapoznać ich z tematyką historyczną - tłumaczy major Matuszczak.
Otwarcie Izby Pamięci ma się odbyć jeszcze w tym roku. Według szacunków historyków, w latach 1944-1956 w Szczecinie służby PRL zamordowały kilkadziesiąt osób.