Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Jan Olszewski. Fot. pl.wikipedia.org
Jan Olszewski. Fot. pl.wikipedia.org
Gdyby nie tamta noc, teraz rząd miałby łatwiejsze zadanie - ocenia były premier Jan Olszewski. 4 czerwca mija 25 lat od odwołania rządu premiera Olszewskiego, czyli tzw. "nocnej zmiany".
4 czerwca 1992 roku Sejm odwołał rząd premiera Jana Olszewskiego, po ujawnieniu przez szefa MSW Antoniego Macierewicza listy polityków figurujących w archiwach jako agenci komunistycznych służb specjalnych. Na liście tej znajdował się m.in. Lech Wałęsa, który wnioskował o odwołanie Rady Ministrów. Według Jana Olszewskiego, gdyby lustracje udało się wówczas przeprowadzić skutecznie, a rząd mógłby działać dalej, dziś Polska byłaby innym państwem.

- Nie trzeba by było np. polonizować banków, czy odkupywać polskich przedsiębiorstw. Nie byłoby afer prywatyzacyjnych, takich rzeczy można było uniknąć - uważa Olszewski.

Jan Olszewski liczy też, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zamknie sprawę lustracji. Ma bowiem, do tego o wiele lepsze warunki niż jego gabinet - ma większość w parlamencie i swojego prezydenta.

- Po 25 latach myślę, że ten proces wkrótce zostanie zakończony razem z ujawnieniem ostatnich fragmentów zastrzeżonego zbioru w IPN-ie - mówi były premier.

Rząd Jana Olszewskiego był pierwszym rządem po 1989 roku wyłonionym w wyniku pierwszych wolnych wyborów - istniał nieco ponad pół roku. Premierem po Janie Olszewskim został Waldemar Pawlak.
Relacja Kamila Nieradki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty