Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

W całym kraju emerytury i renty zostaną obniżone 32 tysiącom funkcjonariuszy służb PRL, głównie Służby Bezpieczeństwa. Oddział IPN w Szczecinie przygotował informacje na temat 3 tys. takich osób. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W całym kraju emerytury i renty zostaną obniżone 32 tysiącom funkcjonariuszy służb PRL, głównie Służby Bezpieczeństwa. Oddział IPN w Szczecinie przygotował informacje na temat 3 tys. takich osób. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Awanturują się, straszą procesami, żądają wydania tajnych dokumentów - to reakcje byłych pracowników Służby Bezpieczeństwa w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Instytut zakończył przygotowanie informacji na temat przebiegu służby byłych funkcjonariuszy PRL.
Jak mówi Tomasz Dźwigał, naczelnik Wydziału Archiwum IPN w Szczecinie, informacje te zostały już przekazane do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSW. Na ich podstawie byli funkcjonariusze SB będą mieli obniżone świadczenia emerytalno - rentowe.

- Występują do Instytutu z szeregiem kolejnych, najczęściej bezpodstawnych, roszczeń. Częstym roszczeniem wyrażanym zarówno werbalnie jak i pisemnie jest żądanie przeprowadzenia szerokiej kwerendy archiwalnej nie tylko w aktach personalnych, ale też w aktach administracyjnych i - przede wszystkim - operacyjnych. Taka kwerenda, która ma na celu wykazanie, cytuję, "rzekomej przestępczej działalności danego funkcjonariusza" - wyjaśnia Tomasz Dźwigał.

W całym kraju emerytury i renty zostaną obniżone 32 tysiącom funkcjonariuszy służb PRL, głównie Służby Bezpieczeństwa. Oddział IPN w Szczecinie przygotował informacje na temat 3 tys. takich osób.

- Mamy falę żądań usunięcia z tych akt choćby odpisów aktów urodzenia dzieci byłych funkcjonariuszy, łącznie ze straszeniem nas konsekwencjami prawnymi. Tutaj również to żądanie jest bezpodstawne jeżeli te odpisy aktów urodzenia zostały zgromadzone do roku 1990, bo jak mówi ustawa o IPN gromadzimy w swoim zasobie materiały zgromadzone i wytworzone przez byłe komunistyczne organy bezpieczeństwa państwa - dodaje Tomasz Dźwigał.

Ustawa dezubekizacyjna wchodzi w życie od 1 października. Od tego czasu maksymalna emerytura byłych pracowników Służb Bezpieczeństwa nie będzie mogła być wyższa niż średnie świadczenie w ZUS (emerytura - ok. 2 tys. zł, renta - ok. 1,5 tys. zł, renta rodzinna - ok. 1,7 tys. zł).
- Występują do Instytutu z szeregiem kolejnych, najczęściej bezpodstawnych, roszczeń. Częstym roszczeniem wyrażanym zarówno werbalnie jak i pisemnie jest żądanie przeprowadzenia szerokiej kwerendy archiwalnej nie tylko w aktach personalnych, ale też w akt
- Mamy falę żądań usunięcia z tych akt choćby odpisów aktów urodzenia dzieci byłych funkcjonariuszy, łącznie ze straszeniem nas konsekwencjami prawnymi. Tutaj również to żądanie jest bezpodstawne jeżeli te odpisy aktów urodzenia zostały zgromadzone do rok

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty