Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Mieszane są reakcje Parlamentu Europejskiego na kompromis w sprawie pakietu finansowego dla Unii, który został osiągnięty we wtorek na szczycie w Brukseli, piątego dnia negocjacji.
Chodzi o uzgodnienia dotyczące budżetu Wspólnoty na najbliższych 7 lat i fundusz odbudowy po pandemii. Jedni mówią o historycznym porozumieniu, drudzy, że poziom wydatków w budżecie jest za mały, krytykują też rozwodnione zapisy dotyczące oceny praworządności. W czwartek, na nadzwyczajnej sesji europosłowie omówią ustalenia podczas debaty. Zgoda Parlamentu Europejskiego jest niezbędna do wdrożenia pakietu finansowego w życie.

Szef frakcji chadeków, największej w Parlamencie Europejskim napisał, że porozumienie Unii było potrzebne, przewodnicząca grupy socjalistów podkreśliła, że to historyczna decyzja i brak kompromisu byłby niewybaczalny. Tak samo ocenia porozumienie przewodniczący liberałów, ale zapowiada, że jego grupa będzie dążyła do zmiany wielkości budżetu i zapisów dotyczących praworządności.

Lider zielonych napisał, że mechanizm praworządnościowy został bardzo złagodzony i że zapisy są niejasne, by były skuteczną formą nacisku na państwa członkowskie. W podobnym tonie utrzymane jest oświadczenie 6-osobowej grupy europosłów, która będzie negocjować z przedstawicielami unijnych rządów ostateczny kształt pakietu finansowego.

Deputowani piszą, że wieloletni budżet jest za mały i że Parlament Europejski nie może zaakceptować proponowanego poziomu wydatków, oraz że zdecydowanie sprzeciwia się rozwadnianiu mechanizmu warunkującego wypłatę pieniędzy od kwestii praworządnościowych.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty