Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Realizacja: Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Rusza budowa dwóch bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie. W czwartek inwestor przekazał plac budowy.
Nowe bloki gazowe powstaną obok obecnie istniejących. To jedna z największych inwestycji w naszym regionie od kilkudziesięciu lat - mówi dyrektor Zespołu Elektrowni Dolna Odra Sylwester Chruszcz.

- Budujemy nowoczesną elektrownię gazowo-parową, będzie największą tego typu w tej części Europy. Najnowsze technologie, błękitne paliwo spełniające najmocniejsze normy środowiskowe. Za trzy lata będziemy mieć olbrzymią inwestycję za prawie 4 miliardy złotych - mówi Chruszcz.

Pozwolenie na budowę dwóch bloków gazowych udało się uzyskać w rekordowym czasie, miesiąc przed terminem - mówi Leszek Dobrzyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Na pewno udało się zrobić to, o co kilka lat temu żeśmy walczyli. Bo wtedy, kiedy zapadły te decyzje za czasów rządów Platformy Obywatelskiej o tak naprawdę wygaszaniu tego przedsiębiorstwa, o wygaszaniu kotłów, kiedy nie było żadnych perspektyw ratunku ani nowych inwestycji, bardzo żeśmy o to z załogą zabiegali, żeby jednak tak się nie stało. No i w rekordowym doprawdy czasie mamy taki dzisiaj przycisk start - mówi Dobrzyński.

Dwa bloki gazowo parowe wybuduje konsorcjum firm General Electric i Polimeks Mostostal.

- Polimeks Mostostal budował już elektrownię - mówi Robert Wołoszyn z konsorcjum Polimeks Mostostal i General Electric. - Tak, mój zespół Polimeksu zakończył sukcesem budowę w Opolu. Budowę dwóch bloków węglowych, ale o zdecydowanie większej mocy. Po tej budowie zespół jest doświadczony i poradzimy sobie na tej realizacji również.

- Gmina Gryfino liczy na duże wpływy z podatków jakie przyniesie inwestycja - mówi burmistrz Gryfina Mieczysław Sawaryn. - Pięć miliardów trzy tysiące pracowników, którzy przewiną się w trakcie budowy tego nowoczesnego zakładu ustabilizuje rynek gryfiński. Okoliczności i uwarunkowania międzynarodowe powodują, że Polska ma przed sobą wielkie wyzwania energetyczne. One też stanowią dla nas zagrożenie. W dobie trudnej sytuacji i politycznej, i zdrowotnej Państwo Polskie buduje ten zakład.

Prąd z nowych bloków energetycznych ma popłynąć do sieci od stycznia 2023 roku.
To jedna z największych inwestycji w naszym regionie od kilkudziesięciu lat - mówi dyrektor Zespołu Elektrowni Dolna Odra Sylwester Chruszcz.
Pozwolenie na budowę dwóch bloków gazowych udało się uzyskać w rekordowym czasie, miesiąc przed terminem - mówi Leszek Dobrzyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
- Polimeks Mostostal budował już elektrownię - mówi Robert Wołoszyn z konsorcjum Polimeks Mostostal i General Electric.
- Gmina Gryfino liczy na duże wpływy z podatków jakie przyniesie inwestycja - mówi burmistrz Gryfina Mieczysław Sawaryn.
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]

Dodaj komentarz 7 komentarzy

A jeszcze kilka lat temu PO chciała tę elektrownię zlikwidować.
Oby nie skończyło się tak jak w Ostrołęce.
@Nikt inny Masz na myśli budowę bloku C rozpoczętą za Tuska?
Tak, dokładnie. Rozpoczęta i przerwana z powodu nieopłacalności przez rząd PO-PSL. Potem PiS chciał udowodnić że nowe elektrownie węglowe mają rację bytu i wznowili tą budowe w 2015 po czym w lutym 2020 budowę znów przerwano a Enea i Energa przyznały się do straty w wysokości 950mln oraz 350mln które pożyczyły firmom budowlanym. Dziś są plany żeby wyburzać cała konstrukcję.
Nie ma planów żeby wyburzyć całą konstrukcję. Są za to plany, aby Ostrołęka C nie była na węgiel a na ekologiczny gaz. Według PO w Dolnej Odrze też miało się nie opłacać i należało ją zamknąć, a teraz ta elektrownia rozkwita.
Jest plan żeby wyburzyć to co się do tej pory wybudowało, żeby zacząć budować musi wbyc projekt i wykonawca, tego póki co nie ma jest tylko plan. Sama budowa ma ponad 1mld straty, kilka osób związanych z PiS ma postawione zarzuty, budowa jest wstrzymana od lutego a Ty twierdzisz że rozkwita? Ładne zakłamywanie rzeczywistości.
cyt. "Uchwałę w sprawie budowy nowego boku węglowego w Elektrowni Ostrołęka podjęło walne zgromadzenie akcjonariuszy Enei we wrześniu 2018 roku. Uchwała została następnie zaskarżona przez Fundację Client Earth Prawnicy dla Ziemi, akcjonariusza spółki."
To niestety sztandarowa inwestycja PiS

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty