Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
25 maja 1948 roku komunistyczne władze zamordowały rotmistrza Witolda Pileckiego. Stracono żołnierza Wojska Polskiego, który zorganizował konspirację w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz oraz autora Raportów o Holocauście, czyli tzw. "Raportów Pileckiego".
We wtorek w 27 miastach w Polsce zostanie oddany hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu zamordowanemu przez komunistyczne władze w mokotowskim więzieniu. O godz. 21:30, w godzinę śmierci, w miejscach związanych z rotmistrzem zapłoną znicze pamięci.

W naszym regionie stanie się to w Będargowie pod tablicą na terenie Szkoły Podstawowej imienia Witolda Pileckiego, w Koszalinie przy jego pomniku i Połczynie Zdroju pod tablicą pamiątkową. W Będargowie uroczystość odbędzie się z udziałem Wojska Polskiego.

W Będargowie wezmą w niej udział: wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz, przedstawiciele służb mundurowych, dyrekcja i uczniowie szkoły.

Rotmistrz Witold Pilecki służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami w 1920 r.
Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.

W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, by zdobyć informacje o zbrodniach Niemców i zorganizować konspirację niepodległościową.
Na skutek zagrożenia dekonspiracją podjął decyzję o ucieczce, którą udało mu się szczęśliwie przeprowadzić.

W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim, w zgrupowaniu Chrobry II.
Od 1945 r. służył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech, skąd - decyzją gen. Władysława Andersa - wrócił do Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu RP na Uchodźstwie.

Został aresztowany w maju 1947 r., osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu.

Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony został w 1948 r. Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze.

Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy.
W lipcu 2006 r. prezydent Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.
Relacja Grzegorza Gibasa [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty