Sejmowa komisja sprawiedliwości rozpoczyna prace nad prezydenckimi projektami ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Pierwsze czytanie obu propozycji odbyło się na posiedzeniu Sejmu w ubiegłą środę. Projekty prezentowała posłom minister w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek.
Andrzej Duda zaproponował, by członków KRS spośród grona sędziów wybierał Sejm większością 3/5 głosów na wspólną, czteroletnią kadencję. Gdyby nie udało się wybrać kwalifikowaną większością piętnastu członków Rady, to prezydent proponuje, by parlamentarzyści głosowali imiennie. Każdy poseł miałby jeden głos.
Prezentując projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, minister Anna Surówka-Pasek powiedziała, że zmiany wynikają z "przekonania o konieczności uwrażliwienia środowiska sędziowskiego na potrzeby obywateli".
Andrzej Duda zaproponował między innymi utworzenie dwóch nowych izb: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, zajmującej się rozpatrywaniem skarg nadzwyczajnych i sprawami z zakresu prawa publicznego oraz Izby Dyscyplinarnej, która będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych.
Nowością jest również wprowadzona przez prezydenta instytucja skargi nadzwyczajnej, dzięki której można będzie podważyć prawomocne, ale krzywdzące skarżących wyroki sądów.