Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Sejm. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejmowa komisja sprawiedliwości rozpoczyna prace nad prezydenckimi projektami ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Pierwsze czytanie obu propozycji odbyło się na posiedzeniu Sejmu w ubiegłą środę. Projekty prezentowała posłom minister w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek.
Powiedziała, że projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa zmienia między innymi sposób wyboru członków KRS. To - w przekonaniu autorów - zapewni reprezentatywność i społeczną akceptację dla Krajowej Rady Sądownictwa, a co za tym idzie - zapewni obywatelom konstytucyjne prawo do sądu.

Andrzej Duda zaproponował, by członków KRS spośród grona sędziów wybierał Sejm większością 3/5 głosów na wspólną, czteroletnią kadencję. Gdyby nie udało się wybrać kwalifikowaną większością piętnastu członków Rady, to prezydent proponuje, by parlamentarzyści głosowali imiennie. Każdy poseł miałby jeden głos.

Prezentując projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, minister Anna Surówka-Pasek powiedziała, że zmiany wynikają z "przekonania o konieczności uwrażliwienia środowiska sędziowskiego na potrzeby obywateli".

Andrzej Duda zaproponował między innymi utworzenie dwóch nowych izb: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, zajmującej się rozpatrywaniem skarg nadzwyczajnych i sprawami z zakresu prawa publicznego oraz Izby Dyscyplinarnej, która będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Nowością jest również wprowadzona przez prezydenta instytucja skargi nadzwyczajnej, dzięki której można będzie podważyć prawomocne, ale krzywdzące skarżących wyroki sądów.
Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty