Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. twitter.com/MON_GOV_PL
Fot. twitter.com/MON_GOV_PL
W Wojskowych Zakładach Elektronicznych w podwarszawskiej Zielonce podpisano kolejne umowy offsetowe do pierwszej fazy programu Wisła, czyli zakupu wyrzutni Patriot. Pierwsze takie dokumenty Polska podpisała pod koniec marca 2018 roku.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że to bardzo istotne, iż beneficjentem umowy offsetowej jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Polskie zakłady będą produkować części pocisków PAC-3 MSE, produkować i serwisować elementy ich wyrzutni. Minister zwrócił uwagę, że Polska Grupa Zbrojeniowa utworzy również laboratorium do badań symulacyjnych pocisków rakietowych. To bardzo dobra decyzja - podkreślił szef MON i dodał, że jest to olbrzymia szansa na rozwój dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, ale też szansa, żeby w Polsce były produkowane pociski i rakiety, które będą stanowiły wyposażenie sprzętu polskiego wojska.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Witold Słowik podkreślił, że dzięki podpisanym umowom polskie zakłady weszły w nowy etap rozwoju. PGZ stanie się w pełnie nowoczesnym partnerem uczestniczącym w globalnym systemie dostaw i firmą zdolną do realizacji nowych wyzwań na potrzeby polskiej armii - dodał Witold Słowik.

Wiceszef programu rakiet w Lockheed Martin Jay Pitman zaznaczył, że podpisane umowy włączają Polską Grupę Zbrojeniową do systemu produkcji i dostaw uzbrojenia jego koncernu. Podkreślił, że jest bardzo zadowolony z potencjału, który przynoszą te umowy w szczególności z laboratorium testowego. Dodał, że umowa przenosi do Polski myśl techniczną Lockheed Martin.

Zobowiązania offsetowe zadeklarowane przez amerykańską firmę będą realizowane z udziałem pięciu firm wchodzących w skład tak zwanego Konsorcjum WISŁA, wyodrębnionego ze spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Amerykańskie technologie z Lockheed Martina trafią między innymi do Wojskowych Zakładów Elektronicznych i Wojskowych Zakładów Uzbrojenia oraz do Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi i Bydgoszczy.

W ramach podpisanego rok temu programu WISŁA, Polska pozyska zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe średniego zasięgu wraz z sieciocentrycznym systemem dowodzenia. W pierwszej fazie programu polskie wojsko otrzyma dwie baterie - w każdej po 16 wyrzutni - z pociskami PAC-3 MSE.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty