Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Pomnik Polegli Niepokonani Gustawa Zemły na Cmentarzu Powstańców Warszawy. źródło: wikipedia.org/wiki/Cmentarz_Powstańców_Warszawy.
Pomnik Polegli Niepokonani Gustawa Zemły na Cmentarzu Powstańców Warszawy. źródło: wikipedia.org/wiki/Cmentarz_Powstańców_Warszawy.
Zapalono znicze, złożono kwiaty i odmówiono modlitwę międzyreligijną - na Cmentarzu Powstańców Warszawy upamiętniono żołnierzy i cywilów, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim.
To największy cmentarz wojskowy w Polsce. Uroczystości odbyły się przy pomniku „Polegli-Niepokonani”. Na uroczystościach przy kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50 tysięcy mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim, zebrali się powstańcy, władze stolicy, harcerze, mieszkańcy oraz turyści.

Na Kopcu Powstania Warszawskiego na stołecznym Czerniakowie zapłonęło wieczorem Ognisko Pamięci. Była to ostatnia odsłona obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ogień został przyniesiony z Grobu Nieznanego Żołnierza.

Eugeniusz Tyrajski - wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich podkreślał, że temu miejscu należy się ogromny szacunek.

- Ten kopiec powstał z gruzów z różnych części Warszawy, były tam tez szczątki ludzie - to grób mieszkańców i powstańców Warszawy - zaznaczył.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz, kombatanci, harcerze i strażnicy miejscy. Na zaproszenie Polskiej Fundacji Narodowej przybyli też żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii, stacjonujący w Polsce w ramach kontyngentu NATO.

Przebywają w Warszawie od środy w ramach projektu "Zwiastun" - mówi Cezary Jurkiewicz - członek Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej. Zaznacza, że dzięki niemu żołnierze z sojuszniczych krajów poznają lepiej historię Polski i Polaków oraz stają się ambasadorami naszego kraju.

W piątek żołnierze z BG Poland eFP, stacjonującej na co dzień w Bemowie Piskim, będą zwiedzać Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki.

Ognisko Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego zgodnie z tradycją będzie płonęło przez 63 dni, czyli tyle, ile trwał powstańczy zryw w 1944 roku.
Relacja Katarzyny Ingram [IAR]
Eugeniusz Tyrajski - wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich podkreślał, że temu miejscu należy się ogromny szacunek. - Ten kopiec powstał z gruzów z różnych części Warszawy, były tam tez szczątki ludzie - to grób mieszkańców i powstańców Warszawy - za
Przebywają w Warszawie od środy w ramach projektu "Zwiastun" - mówi Cezary Jurkiewicz - członek Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej. Zaznacza, że dzięki niemu żołnierze z sojuszniczych krajów poznają lepiej historię Polski i Polaków oraz stają się ambasad

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty