Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL
Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL
Minister zdrowia poinformował o podpisaniu wraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji rozporządzenia wprowadzającego stan epidemii w Polsce.
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd w ten sposób przygotowuje Polaków na trudny czas.

- Żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ograniczać, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii. Daje on nowe prerogatywy, ale nakłada na nas nowe obowiązki. Podjęliśmy decyzję o dalszym wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkiej Nocy. To trudna decyzja, ale ważna i potrzebna, żeby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzeniania się koronawirusa - powiedział premier.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będą podwyższone kary za złamanie kwarantanny z 5 do 30 tysięcy złotych oraz nowe mechanizmy śledzenia osób nią objętych. Szef rządu powiedział, że przestrzeganie zasad w walce z epidemią jest rzeczą fundamentalną. Dodał, że Koreańczycy, Japończycy, Chińczycy czy Tajwańczycy wracają do pracy dlatego, że bardzo surowo traktowali reguły kwarantanny i kontrolowali siebie nawzajem.

Kwarantanną jest objętych prawie 110 tysięcy osób. Ponad 47 tys. to osoby, które miały bliski kontakt z zakażonym koronawirusem, natomiast ponad 67 000 zostało objętych kwarantanną po powrocie z zagranicy.

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski powiedział, że stan epidemii oznacza m.in. możliwość delegowania do pracy w walce z epidemią personelu medycznego, ale również innych osób. Rozporządzenie precyzuje też ograniczenia dotyczące transportu i handlu.

- Zostaną otwarte sklepy w galeriach handlowych, kioski, apteki, będzie można kupić środki czystości. To ważne, bo przecież wiemy, że trudno jest funkcjonować w okresie kwarantanny. Wiemy, że jest to dla państwa trudny i ciężki czas. Ale z drugiej strony dzięki tej dyscyplinie , dzięki temu, że nie wychodzimy na ulice, możemy uratować komuś życie. Możemy spowodować, że będzie respirator dla osoby starszej, że będzie w szpitalu miejsce dla chorego - mówił minister zdrowia.

Ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek o 33 kolejnych potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Potwierdzone przypadki dotyczą 25 osób z województwa mazowieckiego, 9 osób z województwa łódzkiego, 3 osób z województwa śląskiego, 3 osób z województwa kujawsko-pomorskiego, 2 osób z województwa dolnośląskiego i po 1 osobie z województwa pomorskiego, podlaskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego i małopolskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 425, z czego 5 osób zmarło.
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd w ten sposób przygotowuje Polaków na trudny czas.
Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski powiedział, że oznacza to m.in. możliwość delegowania do pracy w walce z epidemią personelu medycznego, ale również innych osób. Rozporządzenie precyzuje też ograniczenia dotyczące transportu i handlu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty