Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Kopenhaga to stolica i największe miasto Danii. Fot. pixabay.com / manusama (CC0 domena publiczna)
Kopenhaga to stolica i największe miasto Danii. Fot. pixabay.com / manusama (CC0 domena publiczna)
Duńska opozycja domaga się od mniejszościowego rządu premier Mette Fredriksen otwarcia granic dla turystów z Niemiec i Norwegii.
Ze względu na zagrożenie epidemiczne część duńskich polityków uważa, że granice ze Szwecją powinny pozostać zamknięte. Partie centroprawicowe postulują, aby w kolejnym etapie znoszenia ograniczeń epidemicznych znalazła się zapowiedź rządu, o zniesieniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu duńskiej granicy przez turystów z Norwegii i Niemiec.

Podczas telewizyjnej debaty z udziałem 10 liderów partii politycznych, na temat planów powrotu kraju do stanu sprzed wybuchu pandemii koronawirusa, politycy podkreślali, jak ważne dla wielu duńskich gmin jest przywrócenie transgranicznego ruchu turystycznego. Zwłaszcza dla obywateli krajów, które w związku z COVID-19 wprowadziły podobne restrykcje jak Dania.

- Dlatego nie chodzi nam o całkowite otwarcie granic. Nie możemy przecież pozwolić na najazd Kopenhagi przez młodych imprezowiczów ze Szwecji - powiedział Kristian Thulesen Dahl, przewodniczący Duńskiej Partii Ludowej.

Wypowiedź spotkała się z ostrą reakcję szwedzkiego rządu. Minister ds. Krajów Nordyckich Anna Hallberg powiedziała dziennikowi Sydsvenskan, że „dyskryminowanie Szwecji jest nie do zaakceptowania". Stanowisko tej treści zostało przekazane duńskiemu rządowi.

Granice państwa Dania zamknęła 14 marca. Szwecja nie wprowadziła takich restrykcji. Jej granice są zamknięte jedynie dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty