Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Na wileńskiej Rossie, przy mauzoleum, w którym spoczywa matka i serce marszałka Józefa Piłsudskiego, odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego. Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Albertus teolog
Na wileńskiej Rossie, przy mauzoleum, w którym spoczywa matka i serce marszałka Józefa Piłsudskiego, odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego. Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Albertus teolog
Setną rocznicę Bitwy Warszawskiej uczcili Polacy mieszkający na Litwie, kombatanci, harcerze oraz polscy dyplomaci.
Uroczystości odbyły się w Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie oraz w Zułowie, gdzie marszałek Piłsudski przyszedł na świat.

Polska ambasador na Litwie, Urszula Doroszewska przypomniała, że sowieci, którzy chcieli narzucić swoją władzę krajom europejskim zostali powstrzymani właśnie dzięki Bitwie Warszawskiej.

- Dzięki tej bitwie Polska oraz Litwa mogły jeszcze przez prawie 20 lat cieszyć się wolnością. Nie wpadły w niewolę jak Ukraina czy Gruzja - zaznaczyła dyplomatka.

Wskazała, że dla Litwy też jest to ważna data. Świadczy o tym fakt, że przewodniczący litewskiego Sejmu Viktoras Pranckietis bierze udział w centralnych uroczystościach w Warszawie.

Ambasador przypomniała też o liście prezydenta Litwy, Gitanasa Nausedy do polskiego przywódcy Andrzeja Dudy. Nauseda podkreślił w nim historyczne znaczenie zwycięstwa nad Wisłą sprzed 100 laty.

Po południu uroczystości odbyły się również w Zułowie. Zorganizowane zostały przez Związek Polaków na Litwie.

- Jest to miejsce najbliższe każdemu Polakowi. Dziś, po stu latach Cudu nad Wisłą musimy tutaj też być - powiedziała wiceprezes organizacji, Renata Cytacka.

W znajdującej się w Zułowie Alei Pamięci Narodowej, przy stelach upamiętniających generała Tadeusza Rozwadowskiego oraz Bitwę Warszawską, złożono wieńce i zapalono znicze. Uroczystość uświetnił też program artystyczny oraz wojskowy poczęstunek.
Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty