Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
21 lutego obchodzimy 24. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest podkreślenie różnorodności językowej świata i promocja wielojęzyczności, a co za tym idzie - wyróżnienie roli nauki języków obcych w edukacji. Dzień ten zwraca także uwagę na języki zagrożone i ginące.
W tym roku tematem Światowego Dnia Języka Ojczystego jest "Edukacja wielojęzyczna - konieczność transformacji edukacji". UNESCO zwraca uwagę, że różnorodność językowa jest zagrożona, ponieważ coraz więcej języków zanika. Języki - ze swoim złożonym znaczeniem dla komunikacji, tożsamości, integracji i edukacji - mają ogromne znaczenia dla ludzi i Ziemi. Jednak ze względu na globalizację są one coraz bardziej zagrożone lub całkowicie zanikają. Niekorzystnie wpływa to także na różnorodność kulturową świata.

Naukowcy: W historii istniało około 13 tysięcy języków

Na świecie funkcjonuje ponad 7 tysięcy języków. Liczba ta jest trudna do ustalenia, z powodu różnicy zdań wśród językoznawców co do klasyfikacji niektórych kodów komunikacyjnych, jako odrębnych języków bądź dialektów. Eksperci szacują, że do 2100 roku wymrze ponad połowa obecnie używanych języków, ponieważ posługuje się nimi mała liczba użytkowników. Naukowcy uważają, że w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków. Większość z nich pozostaje w formie bezpiśmiennej.

Najbardziej zagrożone i najpopularniejsze

Do najbardziej zagrożonych należą języki Aborygenów australijskich oraz afrykańskie, a także dialekty indiańskie i niektóre języki plemion z Indii. W Polsce zagrożone są między innymi języki: kaszubski, łemkowski, śląski, a za wymarły uważany jest słowiński. Najpopularniejsze języki ojczyste na świecie, to: mandaryński, będący jednym z języków chińskich - ma on ponad 1200 milionów użytkowników, angielski, którym posługuje się 1200 milionów ludzi na świecie, hiszpański - 550 milionów, hindi - 450 i arabski - 390 milionów.

Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 44 milionów ludzi na świecie. W różnym stopniu zna go niemal 50 milionów osób.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty