Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Charles Michel. źródło: premier.fgov.be/en/biography
Charles Michel. źródło: premier.fgov.be/en/biography
Przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel dziś w Warszawie na konsultacjach o priorytetach unijnej polityki. Wraz z nim na rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem przylatują szefowie rządów sześciu krajów - Estonii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii i Luksemburga.
Szef Rady prowadzi konsultacje strategiczne od jesieni ubiegłego roku, ale tak licznej grupy przywódców w jednym mieście jeszcze nie było.

Prace nad silną i sprawnie działającą Unią powinno się zacząć już teraz - uważa przewodniczący Rady Europejskiej.

- W tym celu po pierwsze musimy wspierać Ukrainę możliwie jak najbardziej, a ponadto musimy rozwijać szybciej nasze zdolności obronne - podkreślił Charles Michel w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.

Skąd wziąć na to pieniądze, skoro na emisje obligacji obronnych nie ma zgody w Unii? Szef Rady odpowiada, że trzeba postawić na unię rynków kapitałowych i spogląda na Europejski Bank Inwestycyjny, który obecnie nie finansuje projektów obronnych.

Spotkanie w Warszawie, w tak dużym gronie przywódców, może też być okazją do wstępnych rozmów o obsadzie najwyższych stanowisk w Unii. W obecnym układzie nie ma przedstawiciela z Europy Środkowo-Wschodniej.

- Nie chce niczego komentować przed wyborami - powiedział szef Rady Europejskiej, choć przyznał, że uwzględnienie wszystkich krajów przy obsadzie stanowisk, bez stosowania podwójnych standardów, powinno być priorytetem.

Jeśli chodzi o konsultacje strategiczne w sprawie priorytetów unijnej polityki, to Charles Michel przeprowadził je w ubiegłym tygodniu w Wilnie oraz Bukareszcie. Wcześniej był w Berlinie, Kopenhadze, Zagrzebiu i Paryżu. Jutro poleci do Wiednia.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty