Inżynierowie i naukowcy związani ze Stocznią Szczecińską domagają się jej reaktywacji. Wydali oświadczenie.
Organizacje te zawiązały porozumienie na rzecz odbudowy przemysłu okrętowego w Szczecinie.
- Chcemy zabiegać, aby jak najwięcej osób poparło pomysł odtworzenia stoczni w Szczecinie - tłumaczy profesor Andrzej Banaszek, przewodniczący Towarzystwa Okrętowców Polskich Korab. - My jako porozumienie chcielibyśmy wziąć i wymusić w jakiś sposób wyraźne poparcie wszystkich sił politycznych, samorządowych i administracyjnych dla planu rewitalizacji przemysłu okrętowego w Szczecinie. Wydaje się, że jest to ostatni moment, żeby w Szczecinie zaistniał wielki przemysł.
Sygnatariusze oświadczenia chcą, aby przemysł stoczniowy został wpisany do strategii województwa zachodniopomorskiego jako wiodący w regionie. Dokument podpisali przedstawiciele sześciu stowarzyszeń, w których są osoby związane ze Stocznią Szczecińską i które popierają jej reaktywację.
Na początku kwietnia polski rząd przyjął projekt ustawy stoczniowej. Mówi ona m.in. o ulgach podatkowych dla firm budujących statki. Ma to być impuls do obudowy branży okrętowej w Polsce. Rząd chce, by przepisy weszły w życie w styczniu przyszłego roku. Teraz minister gospodarki konsultuje je m.in. z firmami z branży.