Trzy zachodniopomorskie samorządy wskazały już działki, na których mogłyby powstać nowe osiedla. Ich ofertę analizuje Bank Gospodarstwa Krajowego.
- Bank do momentu podpisania listu intencyjnego w sprawie inwestycji nie informuje, które wybrał działki wybrał - mówi Grzegorz Muszyński z zarządu BKG. - Szczecin jest miastem wojewódzkim, gdzie jest 100-procentowa pewność powodzenia programu. W ciągu miesiąca, góra dwóch, listy intencyjne będą zawarte.
Bank w pierwszej kolejności bierze pod uwagę działki uzbrojone oraz z łatwym dostęp do komunikacji publicznej. Później szacuje na ile i jakich mieszkań jest zapotrzebowanie i ostatecznie kupuje działkę od miasta.
- Podkreślam, że jest to komercyjny projekt, który nie opiera się o budżet państwa. Środki pochodzą z banków - zapewnia Muszyński.
Aby starać się o wynajem mieszkanie z rządowego programu "Mieszkanie plus", nie trzeba będzie mieć wkładu własnego, ani umowy o pracę, a czynsz ma być niższy niż na rynku komercyjnym. Według zapowiedzi pierwsze lokale będą gotowe w 2018 roku.
We wtorek BKG poinformował, że podpisał 17 pierwszych porozumień z samorządami, gdzie powstaną "Mieszkania plus". Tylko w 2018 roku ma ich powstać ok. sześciu tysięcy.