Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Szczeciński prozaik, marynista, tłumacz i współpracownik Polskiego Radia Szczecin, zmarł w wieku 82 lat. Fot. www.encyklopedia.szczecin.pl
Szczeciński prozaik, marynista, tłumacz i współpracownik Polskiego Radia Szczecin, zmarł w wieku 82 lat. Fot. www.encyklopedia.szczecin.pl
Szczeciński prozaik, marynista, tłumacz i współpracownik Polskiego Radia Szczecin, zmarł w wieku 82 lat.
Jerzy Pachlowski urodził się w Krakowie. Ukończył Instytut Literacki im. Gorkiego w Moskwie. Swoją karierę dziennikarską rozpoczął w 1956 roku w "Głosie Szczecińskim". Pracował też w tygodniku "Ziemia i Morze". Dwa lata później przeniósł się do Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich Gryf. To właśnie na ten okres przypada jego literacki debiut.

Najważniejsze pozycje w jego twórczości to m.in. "Delfiny idą pod wiatr", "Opowiadania morskie" i "Wołanie horyzontów". Pachlowski był laureatem nagród im. Mariusza Zaruskiego i Josepha Conrada.

Przez wiele lat był także współpracownikiem Polskiego Radia w Szczecinie. Na podstawie jego prozy między 1963 a 1991 rokiem powstało siedem słuchowisk.

W latach 1976-1981 był prezesem szczecińskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Po 1981 r. związany był z opozycją demokratyczną, a w 1989 r. współtworzył Obywatelski Komitet Porozumiewawczy w Szczecinie. W 1996 został prezesem honorowym Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty