Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Siedziba ZUS w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Siedziba ZUS w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Rewolucja w składkach na ZUS i NFZ coraz bliżej. Według rządowego projektu, wysokość danin będzie zależna od przychodów. O tym, jak wpłynie to na budżet i kieszenie przedsiębiorców, rozmawiali eksperci w programie "Radio Szczecin na Wieczór".
Członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz mówił, że z planowanych zmian nie jest zadowolony. Według niego, obniżenie składek przy utrzymaniu gwarancji wypłat świadczeń na obecnym poziomie, może prowadzić do katastrofy w budżecie państwa.

- Jeżeli rząd chce być konsekwentny i chce zwolnić osoby prowadzące działalność gospodarczą ze składek, to jednocześnie musi zrezygnować z gwarantowania im ubezpieczeń społecznych takich jak np. emerytury czy renty, jak np. w Holandii - powiedział Mordasiewicz.

Z tą opinią nie zgodził się Robert Bodendorf z Zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Jestem zaskoczony słowami pana Mordasiewicza, ponieważ czuję, że bardziej tutaj martwi się o budżet państwa niż o przedsiębiorców. Chwała tu projektowi rządowemu, że myśli o przedsiębiorcach, a nie budżecie państwa. Szczególnie małych przedsiębiorcach, którzy bardzo często nie mają z czego zapłacić składek - podkreślił Bodendorf.

Z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości i szef parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego Adam Abramowicz wyjaśniał, dlaczego - wbrew wcześniejszym informacjom - rządowy projekt wejdzie w życie dopiero od początku przyszłego roku, a nie od połowy obecnego.

- System ZUS-owski musi być przystosowany do liczenia po nowemu i pan premier Morawiecki, nie chcąc robić bałaganu, zdecydował się na wprowadzenie tego 1 stycznia - tłumaczył Abramowicz.

Według założeń rządowego projektu, zmiany odczują przede wszystkim właściciele małych przedsiębiorstw. Najniższa składka ZUS ma wynieść 320 zł, zamiast 860 zł. Z nowych przepisów ma skorzystać ok. 200 tys. firm.
Członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz mówił, że z planowanych zmian nie jest zadowolony. Według niego, obniżenie składek przy utrzymaniu gwarancji wypłat świadczeń na obecnym poziomie, m
Z powyższą opinią nie zgodził się Robert Bodendorf z Zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości i szef parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego Adam Abramowicz wyjaśniał, dlaczego - wbrew wcześniejszym informacjom - rządowy projekt wejdzie w życie dopiero od pocz

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty