Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Ponad połowa Polaków zgadza się na pobranie narządów po śmierci. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Ponad połowa Polaków zgadza się na pobranie narządów po śmierci. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Pierwszy przeszczep przeprowadzono u osiemnastolatki w Akademii Medycznej w Warszawie. Od tamtej pory wykonano w Polsce ponad 20 tysięcy podobnych operacji.
Na wtorek przypada ogólnopolski dzień transplantacji, więc podsumowaliśmy dokonania szczecińskich lekarzy.

Pierwsza próba w Szczecinie - również w 1996 roku - niestety się nie powiodła. Lekarze próbowali przeszczepić pacjentowi płuco. Minęło wiele lat, zanim taka operacja w Szczecinie się udała - mówi prof. Tomasz Grodzki, dyrektor szpitala w Zdunowie.

- Chory nie zginął z powodu przeszczepu tylko przez grzybiczą infekcję, wychodzącą z jego macierzystego płuca. Pierwszy udany przeszczep ma się dobrze do dziś. Miał miejsce w roku 2011 - przypomina Grodzki.

Prof. Samir Zair ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie przypomina, że w Polsce można pobierać narządy, tylko jeśli zmarły nie wyraził za życia sprzeciwu.

- Jeśli dwóch członków rodziny powie, że za jej życia słyszeli, że dana osoba nie wyraziła zgody, wtedy jesteśmy zobowiązani, by odstąpić od pobierania narządów - tłumaczy Zair.

Z najnowszych badań TNS Polska wynika, że ponad połowa Polaków zgadza się na pobranie narządów po śmierci. W ubiegłym roku w Szczecinie przeszczepiono ponad 20 płuc, 75 nerek i 62 wątroby. Od początku 2016 roku lekarze przeprowadzili już pięć przeszczepów.
Relacja Moniki Bielik

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty