Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie powstała w 2012 roku. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie powstała w 2012 roku. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Będzie spotkanie w sprawie przyszłości identyfikacji w Szczecinie ofiar komunistycznych i nazistowskich zbrodni. To w związku z tworzeniem przez Instytut Pamięci Narodowej własnej bazy genetycznej. Jej powstanie zakłada znowelizowana ustawa o IPN.
W ramach swojej bazy Instytut, oprócz poszukiwań szczątków ofiar, ma sam koordynować pobieranie materiału genetycznego i zlecać jego badanie wcześniej zaproszonym do tego podmiotom. Na razie nie ma decyzji o tym, jaki udział w badaniach miałaby mieć Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów ze Szczecina.

Spotkanie, które jest zaplanowane na najbliższy czwartek (29 września) w Warszawie, powinno rozwiać tę wątpliwość. Udział w nim mają wziąć: prezes IPN dr Jarosław Szarek, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prokurator Andrzej Pozorski oraz wiceprezes Instytutu dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. Stronę szczecińskiej bazy będzie reprezentować były rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Ciechanowicz.

- Myślę, że to będzie dobre forum do przedyskutowania najbardziej optymalnej, ze względu na liczbę ofiar i miejsca prowadzenia badań, strategii uwzględniającej dotychczasowe dokonania Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów - mówi profesor.

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie powstała w 2012 roku na mocy porozumienia Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Instytutu Pamięci Narodowej. Obecnie w zasobach bazy jest zgromadzony materiał od 1,5 tysiąca krewnych ofiar zbrodni komunistycznych i nazistowskich. Dotąd naukowcy z PBGOT przebadali ok. 300 szkieletów i ustalili tożsamość ok. 60 osób. Wśród zidentyfikowanych są m.in. major Armii Krajowej Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka" oraz sanitariuszka i zastępca dowódcy plutonu w 5. Wileńskiej Brygadzie AK - Danuta Siedzikówna ps. "Inka" i Feliks Selmanowicz ps. "Zagończyk".
Podczas spotkania stronę szczecińskiej bazy będzie reprezentować były rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Ciechanowicz.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty