Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Tower Bridge w Londynie. Fot. [Radio Szczecin]
Tower Bridge w Londynie. Fot. [Radio Szczecin]
Obrazy Goyi i Velazqueza, jedna z pierwszych map Ameryk i unikalne książki - słynna kolekcja skarbów hiszpańskiej kultury zebrana przez filantropa Archera Huntingtona trafiła z USA do Londynu.
Budynek nowojorskiego Hiszpańskiego Stowarzyszenia jest w remoncie, więc kolekcję można teraz oglądać w Królewskiej Akademii.

Na wystawie jest m.in. chrzcielnica z Toledo, na której widać ornamentykę charakterystyczną dla Islamu i niezwykle rzadka książeczka do godzinek. Jej strony zostały poczernione i wygląda, jakby cudem uratowano ją z pożaru. "Huntington kupował w ciemno całe biblioteki. Handlarze przychodzili do niego i mówili: 'mam do sprzedania bibliotekę takiej i takiej i osoby'. A on odpowiadał często: 'świetnie, kupuję', nawet nie sprawdzając, co zawierają" - mówi Polskiemu Radiu kurator Adrian Locke.

Archer Huntington kupił też jedną z pierwszych map Ameryk, która teraz oglądać można z bliska. Autorem jest Juan Vespucci, siostrzeniec Ameriga. Potężna Brazylia reprezentowana tylko przez wybrzeże. Dalej jest jeszcze terra incognita. "Nikt dokładnie nie wiedział, co jest w głębi lądu. Zamiast tego mamy tylko piękną dekorację. Oto sam środek ery odkryć geograficznych, jak na dłoni" - mówił kurator.

Do listy tych eksponatów dodać jeszcze trzeba malarzy, których dzieła wiszą teraz na ścianach Royal Academy: Velazquez, de Zurbaran, el Greco, Goya.

Wystawę w Londynie można oglądać do 10 kwietnia.
Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty