Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Władimir Putin i Donald Trump. Źródło fot. The White House, www.youtube.com/Archiwum
Władimir Putin i Donald Trump. Źródło fot. The White House, www.youtube.com/Archiwum
"To było bardzo dobre spotkanie. Zrobiliśmy krok naprzód" - tak mówili zgodnie w Helsinkach prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych. Spotkanie Władimira Putina i Donalda Trumpa trwało ponad cztery godziny i było dłuższe niż planowano.
Putin i Trump jednym głosem mówili o współpracy oraz o sprawie ingerencji w amerykańskie wybory. Różnili się jednak co do spraw związanych z Ukrainą, aneksją Krymu i gazociągiem Nord Stream 2.

Władimir Putin mówił, że sytuacja na świecie wymaga wspólnego działania Stanów Zjednoczonych i Rosji. Podkreślał, że choć nie udało się pokonać wszystkich różnic, to jest bardzo zadowolony ze spotkania i traktuje to jako pierwszy krok na drodze do poprawy relacji obu krajów. Podobnie mówił Donald Trump, który powtórzył swoje wcześniejsze słowa, że dotychczasowe relacje Waszyngtonu z Moskwą były bardzo złe, a winę za to ponoszą poprzednicy Trumpa.

Obaj politycy zaprzeczali, by Rosja ingerowała w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku. - Wygrałem wybory, bo zrobiliśmy świetną kampanię - mówił Donald Trump. - Proszę podać mi choć jeden dowód na ingerencję - dodawał Władimir Putin. Rosyjski przywódca deklarował gotowość do pomocy w wyjaśnianiu sprawy, a amerykański prezydent powtarzał, że sprawa jest "polowaniem na czarownice".

W sprawie gazociągu Nord Stream 2 Donald Trump powtórzył krytykę inwestycji, a Władimir Putin powiedział, że jest tego świadomy. Różnice pozostały także przy sprawie Krymu, gdzie rosyjski prezydent oświadczył, że aneksja była legalna, a jej podstawą było referendum wśród mieszkańców.

W czasie spotkania Władimir Putin przekazał Donaldowi Trumpowi piłkę z zakończonych właśnie Mistrzostw Świata w Rosji, a amerykański prezydent powiedział, że trafi ona do jego najmłodszego syna, Barona.

Spotkanie w Helsinkach było jednym z najpilniej obserwowanych spotkań polityków w ciągu ostatnich miesięcy. Zachód obawia się bowiem, że amerykański prezydent może złagodzić dotychczasową, ostrą politykę Waszyngtonu wobec Moskwy. Od czasu aneksji Krymu Rosja jest dla Europy jednym z największych wrogów.
Relacja Wojciecha Cegielskiego/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty