Niedziela Wielkanocna to najważniejsze i najstarsze święto, obchodzone od czasów apostolskich.
- Bóg daje łaskę wiary, czyli uzdolnienie do tego, żebym w niego uwierzył. Przecież to jest coś niesamowitego, można powiedzieć: mamy to ciało, żyjemy na ziemi, niektórzy chcą nas do tej ziemi niesamowicie przywiązać i chcą nas wtłoczyć w świat zwierzęcy... Myślę sobie: jak to rozumne zwierzę może przekraczać siebie, myśleć o wieczności, mieć samoświadomość i pamięć, mieć duchowość?! Komu to zawdzięczamy? Panu Bogu! Cała sztuka życia człowieka w społeczeństwie, które Chrystus zakładał polega na tym, żeby umieć te boże dary odkrywać - podkreślił ks. Bogdan Bartołd.
Niedziela Wielkanocna rozpoczyna 8-dniowy okres świąteczny, zwany "oktawą wielkanocną". Kończy się on w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w tym roku - 28 kwietnia. Święto to ustanowił w Kościele katolickim w 2000 roku papież Jan Paweł II, podczas kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej, orędowniczki Bożego Miłosierdzia.
Wielkanoc jest świętem ruchomym. Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Oznacza to, że Wielkanoc może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.
Z Wielkanocą powiązany jest termin większości ruchomych świąt chrześcijańskich, między innymi Środy Popielcowej, Wielkiego Postu, Wniebowstąpienia Pańskiego i Zesłania Ducha Świętego.
Obchodom Świąt Wielkanocnych i poprzedzającego ich Wielkiego Tygodnia towarzyszą liczne zwyczaje ludowe, jak robienie palm, malowanie i ozdabianie jajek, Lany poniedziałek, zwany też "śmigusem-dyngusem", a także Emaus - odpust odbywający się w Poniedziałek Wielkanocny.