Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Chicago. Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin]
Chicago. Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin]
Chicago. Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin]
Chicago. Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin]
W Stanach Zjednoczonych trwa już liczenie głosów. Ze względu na różnicę czasową wybory w USA odbywają się zawsze w dzień poprzedzający głosowanie w Polsce.
Komisja pracowały w naszych placówkach dyplomatycznych w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Chicago, Houston i Los Angeles.

Liczenie głosów w naszych placówkach skończy się za kilka godzin. Były to pierwsze w historii wybory na polskiego prezydenta - tylko i wyłącznie korespondencyjne.

Przewodniczący komisji wyborczej nr 130 w Chicago, Krzysztof Żółtek w rozmowie z Radiem Szczecin podkreślił, że praca przebiegała zdecydowanie sprawniej niż podczas pierwszej tury.

- Wyciągnęliśmy wnioski z pierwszej tury i polepszyliśmy logistycznie otwieranie kopert i przeliczanie głosów. Mieliśmy ogromne wyzwanie: w pierwszej turze było 4200 wyborców, a w drugiej: prawie 6 tysięcy - powiedział.

Jeszcze w sobotę do konsulatu w Chicago można było osobiście dostarczać pakiety wyborcze otrzymane wcześniej pocztą. W pierwszej turze było to niemożliwe. Wśród osób która przyniosła swój głos był pan Władysław.

- Czuję się bardziej polskim człowiekiem, niż amerykańskim, choć ten kraj przywrócił mi wolność; jestem tu od stanu wojennego - zdradził.

W USA do głosowania zarejestrowało się 46 tys. osób.
Relacja Jana Pachlowskiego (Radio Szczecin)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty