Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. twitter.com/PremierRP
Fot. twitter.com/PremierRP
Fot. www.prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski/KPRP
Fot. www.prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski/KPRP
Fot. twitter.com/pisorgpl
Fot. twitter.com/pisorgpl
Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Podczas uroczystości w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, prezydent wręczył nominacje nowym ministrom.
Przemawiając, Andrzej Duda zauważył, że rekonstrukcja rządu przypada w niemal rok po wyborach parlamentarnych, po których w Sejmie Zjednoczona Prawica ma większość. Podkreślił, że wyborcze zwycięstwo było podziękowaniem ze strony Polaków za poprzednie 4 lata rządów od 2015 do 2019 roku.

- Za dotrzymane zobowiązania, za wdrożone programy społeczne; za to, w co wielu ludzi w czasie kampanii wyborczej 2015 roku nie wierzyło, że w ogóle jest możliwe. To wielkie dzieło Zjednoczonej Prawicy i tej w rządzie, i tej w parlamencie. To wielkie dzieło najpierw pani premier Beaty Szydło, potem pana premiera Mateusza Morawieckiego i wszystkich tych, którzy z nimi współpracowali. Ale powtarzam, przede wszystkim jest to wielkie dzieło całej Zjednoczonej Prawicy, które cieszę się ogromnie, że miałem wielki zaszczyt przez cztery lata tamtych rządów wspierać - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Walka z pandemią i kryzysem gospodarczym - to, według prezydenta Andrzeja Dudy, najważniejsze zadania dla nowo powołanego rządu.

Prezydent jednocześnie podziękował członkom Rady Ministrów, którzy odchodzą z rządu. Prezydent podkreślił, że czas ich służby przypadł na trudny czas pandemii koronawirusa. Szczególne podziękowania skierował do Jadwigi Emilewicz i Jana Krzysztofa Ardanowskiego, z którymi, jak zaznaczył, w ostatnim czasie blisko współpracował nad pakietami antyepidemicznymi.

Uroczystość złożenia przysięgi odbyła się przy zachowaniu szczególnych norm sanitarnych - to m.in. w związku z wykryciem koronawirusa u Przemysława Czarnka. Poseł PiS ma kierować resortem edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Polityk przebywa w izolacji, w zaprzysiężeniu nie wziął więc udziału.

W nowym rządzie będzie czterech wicepremierów: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Jarosław Gowin i Piotr Gliński. Liderowi Porozumienia, który wraca do rządu, będzie podlegać ministerstwo rozwoju, pracy i technologii. Grzegorz Puda będzie szefem resortu rolnictwa i rozwoju wsi. Nieobecny na uroczystości jest Przemysław Czarnek, u którego zdiagnozowano koronawirusa. Ma kierować połączonym resortem edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Na ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz wicepremiera powołany został Piotr Gliński. Ministrem finansów, funduszy i polityki regionalnej został Tadeusz Kościński. Michał Kurtyka będzie kierował ministerstwem klimatu i środowiska. Marlena Maląg obejmie resort rodziny i polityki społecznej. Na członków Rady Ministrów powołani zostali również Michał Cieślak oraz Michał Wójcik. Na ministra cyfryzacji powołany został premier Mateusz Morawiecki. Liczba resortów została zmniejszona do 14.

Prawu i Sprawiedliwości przypadnie 12 resortów, Solidarnej Polsce i Porozumieniu - po jednym. Na mocy umowy koalicyjnej, Porozumienie i Solidarna Polska będą miały po jednym ministrze w Kancelarii Premiera. Partia Zbigniewa Ziobry wskazała Michała Wójcika. Z ramienia Porozumienia będzie to Michał Cieślak. Powstaną dwa nowe urzędy centralne: Rządowe Centrum Sportu i Główny Urząd Morski.

Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, rekonstrukcja rządu sprawi, że zwiększy się efektywność, zmniejszy biurokracja, przyspieszone zostaną procesy administracyjne. Te zmiany mają też doprowadzić do szybszego wyjścia gospodarki z kryzysu wywołanego przez pandemię.

Pełny skład rządu:
Wicepremierzy: Jarosław Kaczyński, Piotr Gliński, Jacek Sasin, Jarosław Gowin

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz przewodniczący komitetu ds. pożytku publicznego: Piotr Gliński

Minister Cyfryzacji: premier Mateusz Morawiecki

Ministerstwo Aktywów Państwowych: Jacek Sasin

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii: Jarosław Gowin

Ministerstwo Infrastruktury: Andrzej Adamczyk

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Grzegorz Puda

Ministerstwo Obrony Narodowej: Mariusz Błaszczak

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji: Mariusz Kamiński

Ministerstwo Spraw Zagranicznych: Zbigniew Rau

Ministerstwo Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Przemysław Czarnek

Ministerstwo Klimatu i Środowiska: Michał Kurtyka

Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej: Tadeusz Kościński

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej: Marlena Maląg

Ministerstwo Zdrowia: Adam Niedzielski

Ministerstwo Sprawiedliwości: Zbigniew Ziobro

Michał Cieślak - Minister, członek Rady Ministrów

Michał Wójcik - Minister, członek Rady Ministrów
Prezydent podkreślił, że wyborcze zwycięstwo było podziękowaniem ze strony Polaków za poprzednie 4 lata rządów od 2015 do 2019 roku.
Relacja Karola Surówki (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty