Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Pomimo sprzeciwu ekologów oraz ekspertów gospodarczych, Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii w Hamburgu (BSH) ponownie wydał zgodę na dokończenie budowy "Nord Stream 2" w niemieckiej strefie ekonomicznej.
Wcześniejsza zgoda utraciła ważność po tym, gdy szwajcarska firma wycofała się z uczestnictwa w projekcie, obawiając się amerykańskich sankcji.

Największe niemieckie organizacje ekologiczne zapowiedziały, że nie wejdą do "klimatycznej" fundacji założonej przez władze Meklemburgii Pomorze Przednie. Z kolei rzecznik prasowy "Nord Strteam2" w dzienniku "Handelsblatt" poinformował, że wbrew zapowiedziom spółka nie rozpocznie dziś układania rur. Na razie – jak twierdzi rzecznik prasowy "NS2" – rozpoczną się prace techniczne i przygotowania.

Urząd w Hamburgu zezwolił spółce "Nord Stream2" na układanie rur na czternastokilometrowym odcinku dna Bałtyku. Zgoda jest ważna do końca maja. Zdaniem ekologów budowa będzie miała negatywy wpływ na populację ptactwa wodnego, które zimuje w tym rejonie. Claudia Kemfert z Niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką twierdzi, że Niemcy nie potrzebuję nowego gazociągu. ""Nord Stream2" nie jest nam potrzebny, posiadamy wystarczającą ilość infrastruktury gazowej. Nasze cele klimatyczne jeszcze obniżą zapotrzebowanie na gaz. Z tego powodu nie potrzebujemy kolejnego gazociągu" – powiedziała Kemfert. Jej zdaniem "Nord Stream2" to nie jest gospodarczy projekt.
Relacja Waldemara Maszewskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty