Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: https://pixabay.com/pl/62829/WikiImages/CC0 - domena publiczna
źródło: https://pixabay.com/pl/62829/WikiImages/CC0 - domena publiczna
Stany Zjednoczone przeprowadziły ataki w Syrii, których celem były wspierane przez Iran odziały militarne. Amerykańskie uderzenie zostało przeprowadzone na rozkaz prezydenta Joe Bidena i było odpowiedzią na przeprowadzony przez proirańskie grupy atak rakietowy w północnym Iraku.
„Na rozkaz prezydenta Joe Bidena amerykańskie siły zbrojne przeprowadziły ataki z powietrza, których celem była infrastruktura wykorzystywana przez wspierane przez Iran grupy bojowników w zachodniej Syrii” - napisał w oświadczeniu rzecznik Pentagonu, John Kirby dodając, że w wyniku uderzenia zniszczonych zostało kilka obiektów należących do szyickich grup zbrojnych, między innymi Brygad Hezbollahu.

Na razie nie wiadomo czy w wyniku ataku ktokolwiek zginął lub został ranny.

Amerykańskie uderzenie w Syrii było odpowiedzią na atak rakietowy na bazę wojskową w irackim Kurdystanie. Zginął w nim cywilny pracownik pochodzący z Filipin, a kilka innych osób zostało rannych, w tym amerykański żołnierz.

Charakter odwetu wskazuje na to, że Waszyngton chciał wysłać sygnał ostrzegawczy pod adresem Iranu i wspieranych przez Teheran bojowników ale bez eskalacji konfliktu.

„Prezydent Biden będzie chronił Amerykanów i personel koalicjantów. Równocześnie, działaliśmy w rozważny sposób by doprowadzić do deeskalacji sytuacji we wschodniej Syrii i Iraku” - oświadczył rzecznik Pentagonu.

Uderzenie na obiekty wykorzystywane przez szyickie bojówki w Syrii było pierwsza operacja militarną dokonaną na rozkaz prezydenta Joe Bidena.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty