Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
W Sejmie uchwalono ustawę, która ma przyczynić się do obniżenia cen m.in. żywności i paliw. Poparło ją 438 posłów, nikt nie był przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.
Ustawa zakłada, że od 1 lutego do 31 lipca stawka podatku VAT na żywność zostanie obniżona do zera. Taka wysokość podatku od towarów i usług będzie obowiązywać też na gaz ziemny, nawozy, środki ochrony roślin i produkty ulepszające walory ziemi pod uprawy. Do 5 procent obniżony zostanie VAT na prąd i ciepło, natomiast do 8 procent na paliwa silnikowe.

Projekt ustawy został przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Jest elementem rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki z PiS zaapelował do marszałka izby Tomasza Grodzkiego, aby ten jak najszybciej podjął pracę, zwłaszcza nad ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych. Stwierdził, że Senat powinien niezwłocznie zająć się proponowanymi rozwiązaniami, które w jego ocenie chronią Polaków przed "gazowym szantażem Władimira Putina".

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych przewiduje, że do końca 2023 roku ochroną taryfową objęte zostaną między innymi szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola czy domy dziecka. Oznacza to, że instytucje te będą płaciły za gaz według takich stawek, jak odbiorcy indywidualni. Ustawa potwierdza także konieczność ochrony taryfowej odbiorców gazu ziemnego w budynkach wielolokalowych. Przewiduje też mechanizm rekompensat dla sprzedawców gazu ziemnego do odbiorców taryfowych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty