Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/Straz_Graniczna
Fot. twitter.com/Straz_Graniczna
Na czterech odcinkach granicy polsko-białoruskiej o łącznej długości 20 kilometrów trwa równoczesna budowa zapory.
W czwartek Straż Graniczna zaprosiła dziennikarzy na plac budowy w Tołczach w powiecie białostockim na Podlasiu, na odcinku granicy ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Kuźnicy.

Zapora ma mieć długość 186 kilometrów, a jej wysokość 5,5 metra: pięciometrowe stalowe słupy będą zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu. Zainstalowane zostaną też urządzenia elektroniczne, między innymi kamery i czujniki ruchu.

Od początku roku migranci podjęli ponad 800 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski.

Minionej doby 21 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi do Polski. Rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska mówiła, że na trzech odcinkach cudzoziemcy w grupach od 4 do 9 osób nielegalnie przekraczali granicę przecinając zasieki z drutu kolczastego.

- Grupki przekraczały granicę na odcinkach placówek granicznych w Michałowie, Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze. Już w piątek do 7 rano ujawniliśmy 18 prób nielegalnego przekroczenia granicy m.in. na odcinku placówki Straży Granicznej w Michałowie i Dubiczach Cerkiewnych - informuje Michalska.

Wszyscy migranci zostali zatrzymani. To obywatele Jemenu, Egiptu, Libanu oraz Iraku. Anna Michalska dodała, że obecnie służby obserwują duże rozproszenie prowokacji na naszym wschodnim pograniczu.

- Grupy są małe, ale zdeterminowane i musimy być czujni. Są próby przekroczenia granicy drogą lądową, ale i przez rzekę - dodaje Michalska.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są między innymi mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
Relacja Anety Pawłowskiej-Krać (IAR).
Rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska mówiła, że na trzech odcinkach cudzoziemcy w grupach od 4 do 9 osób nielegalnie przekraczali granicę przecinając zasieki z drutu kolczastego.
Anna Michalska dodała, że obecnie służby obserwują duże rozproszenie prowokacji na naszym wschodnim pograniczu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty