Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Flaga NATO. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Flaga NATO. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Konsultacje na najwyższym szczeblu. Prezydent Andrzej Duda prowadzi szereg rozmów z sojusznikami na temat wczorajszych eksplozji w powiecie hrubieszowskim przy granicy z Ukrainą.
Prezydent Stanów Zjednoczonych zaoferował Polsce pomoc w wyjaśnieniu okoliczności wydarzeń w Przewodowie przy granicy z Ukrainą. Mówił o tym prezydent USA w rozmowie z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. Biały Dom opublikował właśnie komunikat po rozmowie polityków.

Według przedstawicieli amerykańskiego prezydenta, Joe Biden miał złożyć Andrzejowi Dudzie kondolencje po śmierci dwóch osób w eksplozji w Przewodowie. Polski prezydent miał z kolei zrelacjonować śledztwo, które ma ustalić, co dokładnie stało się w wiosce niedaleko granicy z Ukrainą.

Prezydent Joe Biden miał obiecać Polsce pomoc w dochodzeniu, a także powtórzyć deklarację mocnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w NATO. Dalsze działania w tej sprawie mają ustalić doradcy obu polityków w najbliższych godzinach.


Oprócz Joe Bidena, polski prezydent rozmawiał wieczorem także między innymi z brytyjskim premierem Rishi Sunakiem. Brytyjski premier zaoferował Polsce "wszelką pomoc" potrzebną do szybkiego ustalenia, co stało się w Przewodowie - informuje Downing Street po rozmowie między Rishim Sunakiem a prezydentem Andrzejem Dudą.

"Premier powtórzył zapewnienie o solidarności z Polską, jako bliskim sojusznikiem i przekazał kondolencje dla ofiar i ich rodzin" - czytamy w komunikacie kancelarii premiera Sunaka. Według Downing Street politycy zgodzili się, by "pozostać w bliskim kontakcie" i koordynować dalsze działania z "zagranicznymi partnerami, w tym z sojusznikami z NATO".


"Pilnie sprawdzamy doniesienia o rakietach, które wylądować miały w Polsce" - napisał wcześniej na Twitterze szef brytyjskiej dyplomacji. "Jesteśmy w kontakcie z polskimi przyjaciółmi i sojusznikami w NATO" - dodał James Cleverly.


Z prezydentem Dudą rozmawiał również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski. Ukraiński przywódca złożył kondolencje bliskim ofiar, którzy zginęli w Przewodowie leżącym kilka kilometrów przy granicy z Ukrainą. "Wymieniliśmy posiadane informacje i fakty. Ukraina, Polska, cała Europa i świat muszą być w pełni chronione przed terrorystyczną Rosją" - napisał po rozmowie z polskim prezydentem Wołodymyr Zełenski.


Eksplozje w powiecie hrubieszowskim

Polskie władze poinformowały, że w wyniku eksplozji w powiecie hrubieszowskim zginęły dwie osoby. Nie została na razie potwierdzona informacja, podawana przez AP, że na miejsce spadły rosyjskie rakiety. Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wiadomo, że Polska podniesie gotowość bojową niektórych jednostek i rozważy, czy zachodzą przesłanki do użycia Artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego.

Międzynarodowe reakcje


Po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg napisał na Twitterze, że przekazał kondolencje rodzinom dwóch zabitych osób. "NATO monitoruje sytuację i sojusznicy są w ścisłym kontakcie. Ważne, by wszystkie fakty zostały ustalone" - podkreślił szef Sojuszu Północnoatlantyckiego.


Szef Rady Europejskiej napisał na Twitterze, że jest wstrząśnięty informacjami o rakiecie lub innej amunicji, która zabiła dwie osoby w Polsce. Charles Michel przekazał kondolencje rodzinom. "Jesteśmy z Polską i jesteśmy w kontakcie z polskimi władzami, członkami Rady Europejskiej oraz innymi sojusznikami" - napisał przewodniczący Rady


Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała na Twitterze, że jest zaniepokojona informacjami o wybuchu w Polsce po zmasowanym rosyjskim ataku rakietowym na ukraińskie miasta. Szefowa Komisji złożyła kondolencje i przekazała słowa wsparcia oraz solidarności z Polską i ukraińskimi przyjaciółmi.


Premier Czech Petr Fiala napisał w mediach społecznościowych, że jeśli Polska potwierdzi, że na jej terytorium spadły rosyjskie rakiety, należy to uznać za dalszą eskalację ze strony Rosji. "Zdecydowanie wspieramy naszego sojusznika z Unii Europejskiej i NATO" - dodał szef czeskiego rządu.


Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova określiła doniesienia z Polski jako "niepokojące". "Poczekajmy jednak na ocenę sytuacji w najbliższych godzinach. Wierzę, że reakcja nasza i naszych sojuszników będzie rozsądna i proporcjonalna" - napisała prezydent Słowacji, która przekazała prezydentowi Andrzejowi Dudzie wyrazy wsparcia i solidarności z Polakami.


Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova w rozmowie z Czeską Telewizją powiedziała, że Komisja, a także cała Unia Europejska zdecydowanie wspierają Polskę. Wyraziła solidarność i gotowość pomocy. "To co stało się dziś na terytorium Polski jest kolejnym dowodem na godną potępienia agresję Rosji i w dużej mierze jej nieodpowiedzialność. Niezależnie czy był to błąd czy celowy atak, nie pozostanie to bez reakcji" - zapowiedziała Jourova.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty