Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Aplikacja mObywatel. Fot. www.gov.pl
Aplikacja mObywatel. Fot. www.gov.pl
Ponad osiem milionów osób korzysta już z mDowodu. Cyfrowy dokument tożsamości cieszy się coraz większą popularnością. Aby działał, potrzebna jest państwowa aplikacja na urządzenia mobilne mObywatel.
Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski mówi, że mDowód to pełnoprawny dokument. Możemy posługiwać się nim tak samo, jak dowodem osobistym, na przykład w banku lub u notariusza.

"Wszystkie te sprawy w granicach Polski załatwimy. Jest to dokument, który ma swój numer i swoją serię" - powiedział sekretarz stanu w resorcie cyfryzacji.

Z mDowodu nie skorzystamy tylko za granicą i w przypadku składania fizycznego wniosku w urzędzie o wydanie nowego dowodu osobistego.

W Unii Europejskiej trwają prace nad wdrożeniem cyfrowych dokumentów tożsamości, które będą akceptowane we wszystkich krajach. Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji z mDowodu na terenie Unii Europejskiej skorzystamy najwcześniej za dwa lata. Z polskim mDowodem będzie można wyjechać za granicę i tam korzystać z niego na tych samych zasadach.

"To jeszcze praca przed nami z tego względu, że nie wszystkie państwa unijne są tak zaawansowane, jeśli chodzi o aplikacje jak Polska" - mówił wiceminister Standerski.

Cyfrowy mDowód posiada zabezpieczenia, które uniemożliwiają podrobienie go zdjęciem lub zrzutem ekranu. Dokument można zweryfikować na kilka sposobów.

"Najprostszy sposób dotyczy warstwy graficznej. Pamiętajmy, że w mDowodzie flaga Polski cały czas się porusza, czyli jeżeli jest nieruchoma to wtedy można podejrzewać, że jest coś nie tak. Dodatkowo w mDowodzie jest pokazywany cały czas w trybie dynamicznym, w czasie rzeczywistym zegar. Z kolei druga warstwa to jest potwierdzanie danych za pomocą QR kodów. Wystarczy kliknąć w aplikacji poniżej naszego mDowodu" - wskazał wiceszef resortu cyfryzacji.

Funkcja QR kodów umożliwia potwierdzenie swoich danych z mDowodu na przykład w urzędzie czy podczas kontroli drogowej policji. Każdy, kto ma zainstalowaną aplikację mObywatel, może w ten sposób zweryfikować dane drugiej osoby z mDowodu. Cyfrowy mDowód działa w aplikacji mObywatel również w trybie offline. Raz skonfigurowany nie potrzebuje dostępu do internetu.

Tradycyjny, plastikowy dowód osobisty, e-dowód osobisty i mDowód to różne dokumenty tożsamości, choć na terenie Polski umożliwiają te same rzeczy. Dowód osobisty i mDowód zawsze mają osobne, indywidualne numery oraz serie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty