Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Gigafactory Berlin. Fot. dzięki uprzejmości Tesla, Inc.
Gigafactory Berlin. Fot. dzięki uprzejmości Tesla, Inc.
Niemieccy działacze ekologiczni ostrzegają, że otwarcie nowej fabryki producenta aut elektrycznych Tesla w Brandenburgii zagrozi zaopatrzeniu w wodę pitną. To kolejna odsłona sporu wokół projektu szefa amerykańskiego koncernu Elona Muska w Niemczech.
Według miejskiego przedsiębiorstwa wodociągów w Strausbergu, kolejne ekspertyzy hydrologiczne potwierdzają, że po uruchomieniu nowej gigafabryki wzrośnie gwałtownie zapotrzebowanie na wodę.

- Nadal nie wiemy, jak je mamy zaspokoić - skarżył się agencji prasowej DPA szef zakładu André Bähler.

To nie pierwszy spór o ambitny projekt Tesli w podberlińskiej gminie Grünheide. O ile mieszkańcy zmagającej się z bezrobociem Brandenburgii wiążą z fabryką spore nadzieje, o tyle politycy Zielonych biją na alarm. Gniew ekodziałaczy wywołały nie tylko rzekome zagrożenia dostaw wody pitnej, lecz także wycinka drzew, niezbędna dla rozpoczęcia prac budowlanych. Zdaniem mediów cała sprawa ma też drugie dno.

"Ambicje Elona Muska są więcej niż tylko policzkiem dla niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego. Tesla ma o tyle przewagę nad konkurencją, że od początku swojego istnienia skupiała się wyłącznie na produkcji aut elektrycznych. Lamenty ekologów przybiorą na sile wraz z objęciem rządów przez Zielonych" - spodziewa się dziennik "Handelsblatt".

Szef koncernu Elon Musk poinformował, że w grudniu zejdą z taśm nowej fabryki pierwsze pojazdy. Przy pełnej wydajności Tesla chce produkować w Niemczech pół miliona samochodów rocznie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty