Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
reklama
Zobacz

Wielka Brytania, Londyn. Fot. Mariusz Niedźwiecki [Radio Szczecin/Archiwum]
Wielka Brytania, Londyn. Fot. Mariusz Niedźwiecki [Radio Szczecin/Archiwum]
Brytyjska inflacja spadła w styczniu szybciej niż przewidywali eksperci. Ale nadal jest dwucyfrowa, a koszty życia wciąż są wysokie ze względu na ceny żywności.
W styczniu inflacja wyniosła 10,1 procent. Miesiąc wcześniej było to 10,5 procent. Ceny hamują szybciej niż spodziewało się większość ekspertów. Co więcej, inflacja zmniejszyła się już trzeci miesiąc z rzędu. Wygląda na to, że szczyt inflacyjny mieszkańcy Królestwa przeżyli w październiku minionego roku. Wśród powodów są: taniejąca benzyna oraz niższe ceny w hotelach, kawiarniach czy restauracjach.

Na razie Brytyjczycy nadal jednak odczuwają rosnące ceny alkoholu i tytoniu. Drogie jest też jedzenie.Tu wskaźnik inflacji to niemal 17 procent. Płace nie nadążają za wzrostem cen, co jest przyczyną trwających od jesieni strajków pracowników różnych sektorów: od nauczycieli, przez kolejarzy, po pracowników pogotowia.

Większość ekspertów spodziewa się jednak, że pod koniec roku wzrost cen gwałtownie wyhamuje. To także prognoza Banku Anglii.
Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty