Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. pixabay.com / Dušan Cvetanović (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Dušan Cvetanović (CC0 domena publiczna)
W piątek po południu konsultacje Komisji Europejskiej z pięcioma krajami, które sąsiadują z Ukrainą, w tym z Polską oraz władzami w Kijowie w sprawie ewentualnego przedłużenia unijnego zakazu importu pszenicy, kukurydzy, słonecznika i rzepaku.
Powiedziała o tym rzeczniczka Komisji, pytana przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia. Jak wczoraj informowała Beata Płomecka, wstępna propozycja Komisji to przedłużenie unijnego zakazu do września, ale Ukraina wywiera presję na jego zniesienie. Decyzja ma zapaść w poniedziałek.

Cały czas monitorujemy sytuację - powiedziała brukselskiej korespondentce Polskiego Radia rzeczniczka Komisji Miriam Garcia Ferrer, informując o dzisiejszych konsultacjach. - To będzie okazja do przedyskutowania tego, jak zapewnić, że tranzyt produktów z Ukrainy do Unii będzie przebiegał sprawnie - dodała.

Unijny zakaz importu czterech produktów wszedł w życie 2 maja. Pszenica, kukurydza, rzepak i słonecznik nie są sprowadzane do Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier, natomiast tranzyt do pozostałych państw jest dozwolony. Wstępnie uzgodniono, że zakaz będzie obowiązywał do 5 czerwca, bo wtedy wygasają obecne przepisy o bezcłowym handlu Unii z Ukrainą. Te regulacje zostały już przedłużone o kolejny rok. Stąd oczekiwanie pięciu krajów, w tym Polski, że i unijny zakaz zostanie przedłużony o kilka miesięcy, do grudnia. Tym bardziej, że Komisja obiecywała, iż jeśli trudna sytuacja na rynku zbóż będzie się utrzymywać, wtedy blokada pozostanie w mocy. Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział we wtorek brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że sytuacja na rynku wciąż jest trudna i dlatego przekonuje Komisje do przedłużenia zakazu. Natomiast Ukraina od kilkunastu dni nasila dyplomatyczne zabiegi, by blokada została zniesiona. We wtorek w Brukseli minister rolnictwa Ukrainy o to apelował, a wczoraj prezydent Wołodymyr Zełenski, po rozmowie z szefową Komisji, wyraził oczekiwanie, że unijny zakaz importu po 5 czerwca zostanie zniesiony. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Ursula von der Leyen nie jest zwolenniczką przedłużania zakazu.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty