Szczecin wznawia eksmisje czynszowych dłużników. Część z nich trafi do tzw. pomieszczeń tymczasowych. 31 marca kończy się ustawowy okres ochronny. To oznacza, że 1 kwietnia komornik będzie mógł wykonać pierwszą z 1300 zaplanowanych eksmisji.
- U komornika jest już kilkadziesiąt spraw ze wskazaniem pomieszczenia tymczasowego dla dłużnika. Wystarczy więc poczekać do kwietnia i rozpocząć działania komornicze - wyjaśnia rzecznik Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie, Tomasz Owsik-Kozłowski.
Miasto ma ponad 100 pomieszczeń tymczasowych. To głównie lokale o bardzo niskim standardzie. - Ogrzewane elektrycznie czy z dostępem do wody poza lokalem - dodaje Owsik-Kozłowski.
O tym, którego dłużnika można eksmitować do pomieszczenia tymczasowego, a któremu należy się mieszkanie socjalne decyduje sąd. - Jeżeli ktoś pracuje i teoretycznie jest w stanie jakiś czynsz opłacić, to - jeżeli sąd tak uzna - nie mamy konieczności podstawiania lokalu socjalnego - tłumaczy rzecznik ZBiLK-u.
Lokale socjalne przysługują m.in. rodzinom z dziećmi, niepełnosprawnym i bezrobotnym.
Oprócz eksmisji, miasto licytuje majątek dłużników, pozwala też na spłatę ratalną lub odpracowanie zaległości. Mimo to, lokatorzy są winni gminie 137 mln zł.