Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Wizualizacje tunelu w Świnoujściu. Mat. UM Świnoujście
Wizualizacje tunelu w Świnoujściu. Mat. UM Świnoujście
Technologia budowy tunelu w Świnoujściu była analizowana pod każdym kątem. Wybrano najlepszą z blisko 50. Tak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiada na pytania Urzędu Zamówień Publicznych.
Urząd interweniuje w tej sprawie po tym, jak wątpliwości zgłosiło mu Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych. Stowarzyszenie wykazało, że budowa technologią tunelu drążonego jest obarczona wielkim ryzykiem technicznym i ekonomicznym. Według Stowarzyszenia lepsza byłaby metoda zatapiania gotowych elementów.

Jak mówi Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA, oba warianty były analizowane już w 2010 przy wydawaniu decyzji środowiskowych. Technologia zatapiania gotowych elementów wiąże się z większą ingerencją w środowisko wodne.

- Ponieważ budowa tunelu zatapialnego wiąże się z tym, że najpierw trzeba w dnie rzeki wykonać takie miejsce, wybrać stamtąd dużo materiału. To są prace dużo bardziej ingerujące w środowisko, niż budowanie tunelu drążonego, który jest wykonywany 8-10 metrów pod dnem - tłumaczy Grzeszczuk.

Tunel pod rzeką Świną w Świnoujściu ma wybudować włoskie konsorcjum firm Astaldi i Ghella. Tunel ma połączyć wyspy Wolin i Uznam - podziemne połączenie ma mieć długość około 1,5 kilometra. Inwestycja kosztuje 760 milionów złotych, a budowa tunelu ma zakończyć się w 2021 roku.
Relacja Kamila Nieradki

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty