Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Do Szczecina przypłynął też "Dar Młodzieży". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Do Szczecina przypłynął też "Dar Młodzieży". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
W środę w Szczecinie rozpocznie się najważniejsze wydarzenie branży morskiej - Światowe Dni Morza, czyli święto morskie Narodów Zjednoczonych. Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem "Nasze dziedzictwo - lepsza żegluga dla lepszej przyszłości".
Podczas Światowych Dni Morza poruszona zostanie kwestia nowego północnego szlaku dla statków płynących z Europy do Chin. Czy statki będą pływać tzw. szlakiem arktycznym, a nie jak dziś Kanałem Sueskim i omijając Indie? To jeden z tematów, jaki będzie poruszony podczas spotkania.

- Szlak arktyczny do Chin z Europy wzdłuż wybrzeży Rosji jest krótszy, a w związku z ociepleniem klimatu i kurczeniem się pokrywy lodowej coraz bardziej dostępny - mówi Krzysztof Gogol z fundacji Pro Publico Mare. - To są te szlaki, które mają skrócić transport morski z Europy do Chin. Wiadomo, że Chiny są najważniejszym krajem, jeśli chodzi o transport morski na świecie. Sprowadzają największe ilości surowców i otwarcie tego szlaku miałoby olbrzymie znaczenie dla całej międzynarodowej żeglugi.

Północnym szlakiem z Europy do Chin kontenerowiec może płynąć o 15 dni krócej niż tradycyjną trasą. - Przy okazji Światowych Dni Morza będzie tu spotkanie formatu 16+1, czyli państw zrzeszonych w porozumieniu z Chinami, które mają olbrzymie plany dotyczące stworzenia nowego jedwabnego szlaku. To wszystko będzie w Szczecinie - podkreśla Gogol.

W ostatnim roku trasą północną przepłynęły 372 statki. Dla porównania rocznie z Kanału Sueskiego korzysta 17 tysięcy statków.

- Uczestnicy Światowych Dni Morza będą też rozmawiać o morskich statkach bezzałogowych, rynku pracy dla marynarzy czy nowych źródłach energii na jednostkach morskich - mówi Krzysztof Gogol. - Do Szczecina przyjadą ministrowie odpowiedzialni za gospodarkę morską z całego świata. Będzie to miejsce poważnych rozmów na temat transportu morskiego.

W środę wizytę w naszym mieście rozpocznie też sekretarz generalny IMO, czyli Międzynarodowej Organizacji Morskiej - Kitack Lim. IMO to ONZ-owska instytucja zajmująca się bezpieczeństwem na morzu i zanieczyszczeniami powodowanymi przez statki. Wspólnie z ministrem Markiem Gróbarczykiem, Kitack Lim złoży wizytę w Akademii Morskiej w Szczecinie. Tam obejrzą dwa nowoczesne centra symulacyjno-szkoleniowe - Europejskie Centrum Szkolenia LNG oraz Centrum Inżynierii Ruchu Morskiego.

- To wielki zaszczyt dla Szczecina organizować Światowe Dni Morza - mówi kapitan
Mirosław Folta z Polskiej Żeglugi Morskiej. - Ta wiadomość pójdzie na cały świat.

Mieszkańcy Szczecina będą mogli zwiedzić najnowsze jednostki wybudowane w polskich stoczniach, które zacumują na Łasztowni.

Do Szczecina przypłynął też "Dar Młodzieży", który bierze udział w rejsie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dotychczas pływał po Bałtyku i Morzu Północnym. Teraz cumuje przy Nabrzeżu Bułgarskim.

Zobacz program Światowych Dni Morza.
Relacja Grzegorza Gibasa.
- Uczestnicy będą też rozmawiać o morskich statkach bezzałogowych, rynku pracy dla marynarzy czy nowych źródłach energii na jednostkach morskich - mówi Krzysztof Gogol z fundacji Pro Publico Mare.
- To wielki zaszczyt dla Szczecina organizować Światowe Dni Morza - mówi kapitan Mirosław Folta z Polskiej Żeglugi Morskiej.
Program Światowych Dni Morza w Szczecinie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty