Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz poinformował, że Macedonia zastanawia się nad kupnem kilku produkowanych w Polsce pojazdów. Fot. twitter.com/MSZ_RP
Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz poinformował, że Macedonia zastanawia się nad kupnem kilku produkowanych w Polsce pojazdów. Fot. twitter.com/MSZ_RP
Macedonia i Polska liczą na rozszerzenie współpracy gospodarczej. W Skopje rozmawiali o tym ministrowie spraw zagranicznych obu krajów: Nikola Dimitrov i Jacek Czaputowicz. Współpraca obu krajów była jednym z głównych punktów spotkania.
Polska i Macedonia odnotowały w ubiegłym roku 75-procentowy wzrost wymiany handlowej. Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów mają nadzieję, że współpraca będzie nadal się zwiększać.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz poinformował, że Macedonia zastanawia się nad kupnem kilku produkowanych w Polsce pojazdów.

- Trwają rozmowy na temat zacieśniania współpracy w dziedzinie autobusów elektrycznych, traktorów Ursus, a także, o czym rozmawialiśmy dzisiaj, w dziedzinie zbrojeniowej. Chodzi tutaj o rozmowę na temat sprzedaży i współpracy, w kontekście pojazdów opancerzonych Rosomak - mówił Jacek Czaputowicz w Skopje.

Do współpracy przedsiębiorców z obu krajów ma zachęcić także połączenie lotnicze Warszawy ze Skopje.

- Mamy nadzieję, że tę współpracę uda się zwiększyć dzięki temu, że od czerwca sześć razy w tygodniu trasę będzie obsługiwał polski przewoźnik LOT - podkreślał macedoński minister spraw zagranicznych Nikola Dimitrov.

Obecnie do Macedonii trafiają głównie polskie grzejniki i agregaty, a także żywność, kosmetyki i produkty ze stali oraz aluminium. Z kolei Polacy sprowadzają z Macedonii wyroby z żelaza i stali oraz warzywa, w tym głównie kapustę.

Macedonia jest przez specjalistów określana jako jeden z najbardziej obiecujących gospodarczo krajów rejonu Bałkanów Zachodnich.

W tym roku przypada 25-lecie nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Macedonią. W 1993 roku Warszawa uznała powstanie Macedonii, która dwa lata wcześniej oderwała się od upadającej wówczas Jugosławii.

Od kilkunastu lat Macedonia zabiega o przyjęcie do Unii Europejskiej oraz NATO, ale na przeszkodzie stoi spór z Grecją o nazwę kraju. Grecy uważają bowiem, że nazwa Macedonia określa ich własną prowincję na północy kraju ze stolicą w Salonikach. Od kilku miesięcy trwa kolejna runda negocjacji w tej sprawie.

Polski minister spraw zagranicznych oświadczył w Skopje, że Warszawa wspiera proces pokojowy i ma nadzieję na rozstrzygnięcie sporu. W ramach pomocy dla Macedonii Polska zaoferowała dzielenie się doświadczeniami przemian demokratycznych.
Relacja Wojciecha Cegielskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty