Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Z przedstawionego we wtorek raportu wynika, że działania ministerstw i samorządów w walce ze smogiem są niewystarczające. Sytuacja nie poprawiła się od poprzedniej kontroli w 2014 roku.
Prezes NIK dodaje, że walka ze smogiem wymaga kompleksowych działań na szczeblu krajowym, samorządowym i lokalnym. W niektórych obszarach widać pozytywne zmiany. - Zauważamy, że Ministerstwo Przedsiębiorczości zaangażowało się w przygotowanie regulacji, które są niezbędne w tym obszarze, stąd nasza pozytywna ocena. Pozytywnie oceniamy także ustanowienie pełnomocnika rządu, który zajmuje się tą problematyką czy w perspektywie średniookresowej - zapisanie środków w wysokości 100 miliardów złotych na realizację celów związanych na przykład z zadaniami termomodernizacyjnymi - wyjaśnia Kwiatkowski.
Z danych Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że rocznie z powodu zatrutego powietrza na świecie umiera siedem milionów osób, w Polsce ponad 46 tysięcy. Izba ocenia, że przy obecnym tempie działań poprawa jakości powietrza i redukcji poziomu pyłów może zająć w zależności od województw od 24 do niemal 100 lat.
Kontrola NIK objęła działania trzech ministerstw: środowiska, energii, przedsiębiorczości i technologii oraz pięciu urzędów marszałkowskich i 13 urzędów miast i gmin w okresie od 2014 do pierwszego półrocza 2017 roku.