Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Wśród odznaczonych przez prezydenta są działacze Solidarności, prawnicy udzielający pomocy prawnej represjonowanym oraz duchowni. Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP
Wśród odznaczonych przez prezydenta są działacze Solidarności, prawnicy udzielający pomocy prawnej represjonowanym oraz duchowni. Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP
Stan wojenny był dla nich szokiem, ale nie chcieli się bać - wspominali działacze antykomunistycznej opozycji uhonorowani w Pałacu Prezydenckim.
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego prezydent Andrzej Duda odznaczył zasłużonych w walce z komunistycznym reżimem.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że to właśnie dzięki odwadze uhonorowanych ludzi upadł komunizm.

- Niektórzy mają w swojej naturze niezgodę na zniewolenie, na podległość! - podkreślił.

Uhonorowani wspominali trudne chwile stanu wojennego.

- Złość i tym większy opór. Po prostu: wojna! Mojej - wówczas 15-letniej - siostrze połamano nos. Dopiero na podstawie fotografii ją "odrestaurowano" - mówił Stanisław Matejczuk.

- Rozpłakałem się. Prowadziłem wtedy kanały przemytu: pieniędzy, sprzętu i aparatury dla opozycji w Polsce - wspominał Witold Radwański mieszkający w Wielkiej Brytanii.

Prezydent złożył obecnym obietnicę: - My doskonale pamiętamy i dlatego uważamy, że tamto zło musi zostać usunięte i zadeptane. To zostanie zrobione. Ja to Państwu obiecuję! - powiedział prezydent.

Wśród odznaczonych przez prezydenta są działacze Solidarności, prawnicy udzielający pomocy prawnej represjonowanym oraz duchowni.

37 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. Jego celem była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku.

Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty