Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / leo2014 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / leo2014 (CC0 domena publiczna)
Od soboty możemy przebywać na dworze bez maseczki przy zachowaniu bezpiecznego półtorametrowego dystansu. Również od dziś otwarte są ogródki restauracyjne oraz kina i teatry na świeżym powietrzu. Dozwolone są także imprezy okolicznościowe do 25 osób na zewnątrz.
Zapytaliśmy mieszkańców Szczecina, jak zamierzają spędzić ten dzień. - Wybieramy się do ogródka w restauracji. Bezpośrednio do ogródka nie, ale idziemy na większe spotkanie do znajomych. Na pewno usiądę z koleżanką. Wydaje się, że jeśli zachorowalność jest coraz mniejsza, to można rezygnować z maseczek, żeby można swobodnie oddychać - mówią szczecinianie.

Kolejny etap luzowania obostrzeń planowany jest od 21 maja.

Od poniedziałku uczniowie w klas od IV do VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych wracają do szkół. Nauka będzie się odbywała w systemie hybrydowym. To oznacza, że część uczniów będzie się uczyła zdalnie, a część w szkole.

O tym, które klasy w danej szkole będą się uczyły zdalnie, a które stacjonarnie zadecyduje dyrektor szkoły. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaznacza, że powrót do szkół jest konieczny ze względu na samopoczucie uczniów i ich relacje z kolegami oraz nauczycielami. "Dzieci potrzebują wspólnoty i te kilka miesięcy w domu bez towarzystwa kolegów, ale też bez bezpośredniego kontaktu z nauczycielami na pewno nie wpływało pozytywnie na ich zdrowie i ich samopoczucie" - mówi minister.

Przemysław Czarnek zapewnia, że wkrótce wszyscy uczniowie wrócą do nauki w ławkach. "Statystyki pokazują, że każdego dnia mamy mniej zachorowań, więc będzie jeszcze mniejsze zagrożenie za dwa tygodnie i spokojnie dokończymy rok szkolny w trybie stacjonarnym" - mówi szef resortu edukacji i nauki.

Od poniedziałku 31 maja wszyscy uczniowie mają się uczyć stacjonarnie.

Od poniedziałku młodzież w wieku 16-17 lat będzie miała wystawiane e-skierowanie i będzie mogła zapisywać się na szczepienia przeciw COVID-19. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące między innymi szczepień nastolatków powyżej 16. roku życia.
Relacja Barbary Góry (IAR).
Relacja Joanny Stankiewicz (IAR).
Zapytaliśmy mieszkańców Szczecina, jak zamierzają spędzić ten dzień.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty