Od soboty możemy przebywać na dworze bez maseczki przy zachowaniu bezpiecznego półtorametrowego dystansu. Również od dziś otwarte są ogródki restauracyjne oraz kina i teatry na świeżym powietrzu. Dozwolone są także imprezy okolicznościowe do 25 osób na zewnątrz.
Kolejny etap luzowania obostrzeń planowany jest od 21 maja.
Od poniedziałku uczniowie w klas od IV do VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych wracają do szkół. Nauka będzie się odbywała w systemie hybrydowym. To oznacza, że część uczniów będzie się uczyła zdalnie, a część w szkole.
O tym, które klasy w danej szkole będą się uczyły zdalnie, a które stacjonarnie zadecyduje dyrektor szkoły. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaznacza, że powrót do szkół jest konieczny ze względu na samopoczucie uczniów i ich relacje z kolegami oraz nauczycielami. "Dzieci potrzebują wspólnoty i te kilka miesięcy w domu bez towarzystwa kolegów, ale też bez bezpośredniego kontaktu z nauczycielami na pewno nie wpływało pozytywnie na ich zdrowie i ich samopoczucie" - mówi minister.
Przemysław Czarnek zapewnia, że wkrótce wszyscy uczniowie wrócą do nauki w ławkach. "Statystyki pokazują, że każdego dnia mamy mniej zachorowań, więc będzie jeszcze mniejsze zagrożenie za dwa tygodnie i spokojnie dokończymy rok szkolny w trybie stacjonarnym" - mówi szef resortu edukacji i nauki.
Od poniedziałku 31 maja wszyscy uczniowie mają się uczyć stacjonarnie.
Od poniedziałku młodzież w wieku 16-17 lat będzie miała wystawiane e-skierowanie i będzie mogła zapisywać się na szczepienia przeciw COVID-19. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące między innymi szczepień nastolatków powyżej 16. roku życia.