Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła przedłużenie umowy umożliwiającej eksport zboża i produktów rolnych z Ukrainy przez Morze Czarne.
Umowa została wynegocjowania przez ONZ i Turcję pod koniec lipca w reakcji na blokowanie przez Rosję czarnomorskich portów, co uderzyło w kraje Afryki i Bliskiego Wschodu, które były głównymi importerami ukraińskiego zboża.
"Żywność nigdy nie powinna być wykorzystywana jako broń" - podkreślił szef unijnej dyplomacji. Przypomniał, że to agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie i blokada ukraińskich portów oraz szlaków morskich doprowadziły do nagłego wzrostu cen żywności. Zwrócił uwagę, że dzięki umowie umożliwiającej eksport zboża z czarnomorskich portów i korytarzom solidarnościowym stworzonym przez Unię, które umożliwiły wywiezienie ziarna drogami i kolejami przez europejskie kraje, udało się ustabilizować sytuację i złagodzić presję na światowe ceny żywności.
Josep Borrell odrzucił też oskarżenia Rosji, że kryzys żywnościowy to wina Unii i nałożonych przez nią sankcji. "Rosja manipuluje informacjami i szerzy propagandę. My zawsze jasno podkreślaliśmy, że nasze sankcje nie obejmują handlu produktami rolnymi, ani nawozami między Rosją a krajami trzecimi" - napisał szef unijnej dyplomacji.