Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Maciej Świrski. źródło: https://www.gov.pl/web/krrit
Maciej Świrski. źródło: https://www.gov.pl/web/krrit
O godz. 11 przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej złożą wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego.
Dokument wpłynął do parlamentu 9 maja i został już podpisany przez wystarczającą liczbę posłów.

Ówczesny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz mówił wtedy o zarzutach wobec szefa KRRiT, które sprowadzały się do trzech kwestii.

- Absolutnego łamania prawa i ustaw przy niewypłacaniu środków należnych mediom publicznym. Nie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i nie do pana Świrskiego należy ocena, kto rządzi czy nie rządzi w mediach publicznych. Ma dawać pieniądze na media publiczne. Tego nie robi, to jest złamanie ustawy - oceniał Sienkiewicz.

- Druga sprawa to polityka pana Świrskiego wobec mediów niepaństwowych, prywatnych, które były (...) traktowane przez PiS jako wrogie - dodał były minister. Chodzi o kary, jakie KRRiT nakładała na TVN, czy TOK FM.

Trzeci zarzut dotyczył niewykonywania czynności statystycznych, co jest obowiązkiem przewodniczącego.

RMF, który jako pierwszy dotarł do treści tego wniosku, ujawnia, że dokument zawiera jedenaście szczegółowych zarzutów, propozycję przesłuchania dziewięciorga świadków i dziesiątki dokumentów jako materiał dowodowy.

Jedenaście zarzutów podzielono na trzy grupy. Trzy z nich dotyczą nieprzekazywania, ale kierowania do depozytu sądowego pieniędzy z abonamentu przeznaczonych dla mediów publicznych. Dwa kolejne zarzuty mówią o żądaniu od jednostek publicznej radiofonii i telewizji informacji, do otrzymywania których szef KRRiTV nie miał prawa, i nakładaniu kar za niespełnienie tych żądań.

Kolejne zarzuty dotyczą mediów prywatnych, m.in. przedłużania postępowań koncesyjnych, nakładania kar i ich pobieranie przed uprawomocnieniem.

Dwa zarzuty dotyczą m.in. niewykonania badań statystycznych.

We wniosku znalazło się też stwierdzenie o dyskryminowaniu prywatnych mediów i w przychylności dla mediów sprzyjających Zjednoczonej Prawicy.

Wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu przewodniczącego KRRiT nie jest pierwszym w historii rady. Podobna sytuacja miała miejsce w 2005 roku, kiedy taki wniosek złożono wobec ówczesnej szefowej rady Danuty Waniek, która podjęła decyzję o wygaśnięciu mandatu jednego z członków rady nadzorczej TVP.

Ostatecznie przewodnicząca nie stanęła przed Trybunałem Stanu. W 2012 roku marszałek Sejmu Ewa Kopacz na wniosek Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej wydała postanowienie o tym, że postępowanie w tej sprawie zakończyło się w 2007 roku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty